PARTNERZY PORTALU

Budowa Oranżerii na terenie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Projekt „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Północnego Mazowsza – Budowa Oranżerii z funkcją konferencyjno-kulturalną na terenie Zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – etap II” został nominowany w konkursie Top Inwestycja Komunalne 2016.

1003
84

Wartość inwestycji: 11,864 mln zł (środki z EFRR – 8,2 mln zł, dofinansowanie z budżetu państwa – 1,3 mln zł, dofinansowanie z województwa mazowieckiego – 2,3 mln zł, środki własne muzeum – 25 tys. zł).

Inwestor: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Budynek Oranżerii funkcjonował na terenie zespołu parkowego w Opinogórze do końca XIX w. Obiekt został zrealizowany w miejscu dawnej oranżerii, w sąsiedztwie istniejącej, niezagospodarowanej piwnicy. Odkryte relikty piwnic dawnej oranżerii otoczono konstrukcją projektowanej zabudowy, przykryto i wyeksponowano we wnętrzu.

Odniesieniem do historycznej funkcji jest znaczna długość obiektu oraz jego lokalizacja wśród bogatego drzewostanu. W wyniku przyjętej koncepcji otrzymana została „przezroczysta” linia skrzydeł budynku, przez którą widać krajobraz i dobrze wyeksponowaną salę koncertową, częściowo ażurową (gotyckie okna położone „na przestrzał”).

 

Realizacja przedmiotowa projektu pozwoliła na stworzenie w Muzeum Romantyzmu
w Opinogórze nowoczesnego centrum kulturalnego, dając możliwość mieszkańcom pobliskich miejscowości i Mazowsza uczestniczenia w niepowtarzalnych, ciekawych imprezach kulturalnych w warunkach odpowiadających współczesnemu odbiorcy, dostosowanych do wymagań i trendów XXI w.

Wraz z wprowadzeniem do kalendarza muzealnych wydarzeń nowych imprez kulturalnych – czy to koncertów, czy wernisaży organizowanych w Oranżerii – nastąpiło zauważalne podniesienie atrakcyjności turystycznej zarówno Muzeum, jak i gminy.

O atrakcyjności miejsca świadczy fakt, że pojawia się potrzeba wśród podmiotów obcych do zorganizowania właśnie na terenie Muzeum, z wykorzystaniem nowoczesnej sali, prestiżowych wydarzeń, jak chociażby rocznic powołania firm wiodących na rynku lokalnym, spotkań dla partnerów czy konferencji.

Opis inwestycji w dziale Multimedia

Wyszukiwarki

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!