PARTNERZY PORTALU

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Budowa wielofunkcyjnego budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2016.

531
19

Wartość inwestycji: 385,7 mln zł (w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 182, 1 mln zł, reszta to wkład własny miasta).

Inwestor: Miasto Katowice.

Budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (MCK) to wielofunkcyjny, złożony obiekt usługowy, zaliczany do budynków użyteczności publicznej. Został zaprojektowany na podstawie wygranej przez Jems Architekci Sp. z o.o. pracy w zorganizowanym przez Miasto Katowice konkursie.

Generalnym założeniem projektu było stworzenie obiektu, którego wartość budowana jest nie tylko przez zapewnienie programowo-funkcjonalnych rozwiązań utylitarnych, ale także przez stworzenie warunków jego zaistnienia w społecznej przestrzeni miasta.

Gmach centrum o prostej, wyrazistej i jednoznacznej formie, wkomponowany został w publiczną przestrzeń miasta przez zapewnienie powiązań wzdłuż ważnej dla funkcjonowania miasta osi łączącej plac „honorowy” przed Spodkiem (także najważniejszy węzeł komunikacyjny Katowic) i najstarszą, historyczną częścią miasta – Bogucice.

Powiązania te realizowane są dwojako: w formie publicznego przejścia przez hall główny i foyer budynku (powiązanie do wykorzystania szczególnie w czasie trwania imprez o otwartym charakterze – targi, wystawy) oraz w formie zewnętrznego ciągu prowadzonego po dachu budynku (zielona dolina), który może być wykorzystywany całorocznie, np. dla wystaw plenerowych i happeningów.

Założenie takie doprowadziło do uformowania gmachu, którego głównymi elementami kompozycyjnymi są dach (zielona dolina), wkomponowany w system terenowych skarp i naturalne zróżnicowanie terenu oraz przestrzeń hallu i foyer, położona poniżej, wykorzystująca dla swej unikalności deformację sufitu, negatyw formy „zielonej doliny”.

O niewątpliwym sukcesie przedsięwzięcia świadczy przeprowadzana ilość imprez w obiekcie:
248 międzynarodowych imprez targowych, wystawienniczych, kongresów, konferencji,
41 międzynarodowych imprez kulturalnych i sportowych. Liczba osób uczestniczących w tych imprezach przekroczyła już 306 tys.

Opis inwestycji w dziale Multimedia

Wyszukiwarki

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!