PARTNERZY PORTALU

Przebudowa opery i modernizacje na Zamku w Szczecinie

Przebudowa Opery na Zamku oraz modernizacja skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie zostały nominowane w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2016.

521
25

Wartość łączna poczynionych inwestycji: 103,6 mln zł, w tym:

– przebudowa Opery na Zamku kosztowała 76, 4 mln zł (środki z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego: 32, 8 mln zł, RPO 2007-2014 – 43,3 mln zł, środki własne instytucji kultury – 291,5 tys. zł)
– modernizacja skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie – 27, 2 mln zł (środki z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego: 8,3 mln zł, RPO – 18,8 mln zł, środki własne instytucji kultury – 9,8 tys. zł).

Inwestor: Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego, który pełni funkcję organizatora dla Opery na Zamku, jak i Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Siedziba szczecińskiej opery w Zamku Książąt Pomorskich to niezwykły projekt architektoniczny i wielkie realizacyjne wyzwanie. Oto w zabytkowych murach miał powstać jeden z najnowocześniejszych teatrów muzycznych w Europie, który będzie spełniał najwyższe wymagania zarówno jeśli chodzi o realizacje sceniczne czy akustykę sal koncertowych, jak i wygospodarowanie w pełni funkcjonalnych przestrzeni tak dla widzów, jak i artystów.

Wielkim wyzwaniem projektu przebudowy była adaptacja przestrzeni scenicznej i widowni do realiów obecnie funkcjonujących w teatrach muzycznych na całym świecie. Opera na Zamku funkcjonuje bowiem w przestrzeni, która nigdy nie miała być teatrem. A tym bardziej teatrem muzycznym. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i szczegółowemu projektowi akustyczno-technologicznemu oraz stałej współpracy projektantów i wykonawców obecnie sala główna Opery na Zamku czyni z niej jedną z najnowocześniejszych scen muzycznych w Europie.
Teatr muzyczny to nie tylko sceny i przestrzenie dla widzów. Bardzo ważne są też miejsca, w których artyści na co dzień doskonalą swoje umiejętności. Dzięki przebudowie zespoły baletu, chóru, orkiestry i solistów otrzymały doskonale przystosowane do ich indywidualnych potrzeb sale prób.

Z kolei przedmiotem inwestycji w skrzydle północnym Zamku Książąt Pomorskich była modernizacja oraz adaptacja dla osób niepełnosprawnych wraz z wieżą widokową. Głównym celem inwestycji było przywrócenie świetności dawnej rezydencji książęcej poprzez odtworzenie zatartego układu historycznego i „uczytelnienie” pierwotnej funkcji pomieszczeń, przede wszystkim najbardziej reprezentacyjnego pomieszczenia Zamku – Sali Księcia Bogusława X – dawniej kościoła zamkowego, jak również najstarszej zachowanej części zabudowy Wzgórza Zamkowego – XIV-wiecznej krypty grzebalnej wraz z przylegającą częścią podziemia oraz holu przed Salą Księcia Bogusława X – dawnego przejazdu bramnego.

Zrealizowana inwestycja pozwoliła na szersze wykorzystanie potencjału Zamku Książąt Pomorskich
w Szczecinie jako głównego ośrodka promocji walorów kulturalno-historycznych regionu kreującego powszechne zainteresowanie społeczne kulturą.

Pełn opis inwestycji znajduje się w dziale Multimedia

Wyszukiwarki

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!