PARTNERZY PORTALU

Rewitalizacja dworca PKP Toruń Główny

Rewitalizacja dworca PKP Toruń Główny została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2016.

502
25

Wartość inwestycji: 50 mln zł (w tym środki unijne – 29 mln zł).

Inwestor: Gmina Miasta Toruń.

Dworzec Toruń Główny został przejęty w 2014 przez miasto od kolei, przeszedł gruntowny remont i przebudowę, dzięki którym stał się nowoczesny i bardziej funkcjonalny – przy zachowaniu historycznego wyglądu i stylowych wnętrz. 

W ramach rewitalizacji miasto odnowiło budynki i perony dworcowe. Powstały azyle dla pasażerów, ruchome schody, windy i hostel. W budynku głównym działać będzie restauracja. Jest też kawiarnia, salonik prasowy, księgarnia i drobne punkty gastronomiczno-handlowe. Na podróżnych czekają nowe poczekalnie, toalety oraz parking. Na terenie dworca można korzystać z wi-fi.

Do hallu głównego wiedzie przejście podziemne, które zostało poszerzone i przedłużone. Jest to tunel komunikacji pieszej pomiędzy ulicami połączony z budynkiem głównym dworca i peronami. Z przejścia do hallu dworca prowadzą ruchome schody i winda. Przejście podziemne dostosowane jest dla osób niepełnosprawnych. Zainstalowano w nim posadzkowy system dotykowy dla niewidomych i niedowidzących.

Obok dworca powstała zintegrowana pętla autobusowa. Są na niej zadaszenia dla podróżnych, zadaszony parking na 90 rowerów. Przed wejściem do tunelu powstał plac, na którym stoi podświetlony, zabytkowy parowóz oraz ławki. Tuż obok znajduje się parking.

Rewitalizacja Dworca PKP Toruń Główny jest częścią projektu pn. "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu BiT-City wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego nad realizacją wykonywanych robót budowlanych", który jest finansowany z unijnego Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Opis inwestycji w dziale Multimedia

Wyszukiwarki

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!