PARTNERZY PORTALU

Stacja tankowania gazem ziemnym LNG/CNG w Śremie

Stacja tankowania gazem ziemnym LNG/CNG Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Śremie została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2016.

1273
57

Wartość inwestycji: 3 mln zł.

Inwestor: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Śremie Sp. z o.o.

To pierwsza w Polsce i Europie Środkowej otwarta stacja LNG/CNG dla tankowania pojazdów osobowych i ciężarowych. To nowatorskie rozwiązanie tankowania metanem płynnym stwarza nowe możliwości dla rozwoju motoryzacji w naszym kraju i dla polskiej gospodarki. Stacja ta wpisuje się w długofalową politykę ekologiczną dla Miasta Śrem.

Należący do PGK Śrem obiekt mieści się przy drodze łączącej Śrem i Zaniemyśl. Pozwala na szybkie napełnianie gazu ziemnego miejscowej flocie aut komunalnych, a także przez klientów zewnętrznych. Tankowanie w Śremie skroplonego gazu ziemnego umożliwia też europejskie przewozy tranzytowe na osi zachód-wschód.

Śrem i Polska mogą zasłynąć również tym, że ta stacja może być włączona w sieć europejskich stacji LNG, tworzącej tzw. Niebieskie Korytarze – Blue Corridors. Program ten stwarza możliwość wdrożenia pojazdów napędzanych gazem ziemnym w transporcie długodystansowym.

Otwarcie własnej stacji LNG/CNG wpisuje się w strategię przejścia posiadanych przez PGK Śrem pojazdów komunalnych na oszczędny i ekologiczny napęd gazem ziemnym. Od kilku lat firma sukcesywnie zaopatruje się w auta fabrycznie wyposażone w instalacje zasilane metanem.

Kilkuletnie doświadczenie z autami na CNG potwierdza zasadność inwestycji w napęd gazowy pod względem ekonomii i ekologii. Dlatego PGK Śrem postanowiło wykonać kolejny krok – zastosować metan w postaci skroplonej (LNG). Dzięki temu rozwiązaniu mogły zostać wdrożone najcięższe pojazdy na gaz ziemny, które przy jednym tankowaniu mogą pokonać nawet 600 kilometrów. Jest to nowa jakość na rynku, otwierająca przed operatorami dalekobieżnych flot możliwość znaczących oszczędności w wydatkach na paliwo.

Oszczędności związane z niższym ogólnym TCO (całkowity koszt posiadania i użytkowania pojazdu) sięgają 10%. Niższy koszt gazu ziemnego (w porównaniu z olejem napędowym) oznacza większą rentowność, przekładając się na obniżenie wydatków na paliwo nawet o 40%.

Opis inwestycji w dziale Multimedia

 

 

 

Wyszukiwarki

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!