PARTNERZY PORTALU

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy został nominowany w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2016.

216
32

Wartość inwestycji: 522,8 mln zł (w tym unijne dofinansowanie – 255,7 mln zł).

Inwestor: Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o.o.

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy znajduje się na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, na obrzeżach miasta, z dala od zabudowań mieszkalnych. Powierzchnia zabudowy ekoelektrociepłowni wynosi aż 19 tys. m kw., a poszczególne elementy zakładu rozmieszczone są na otoczonej lasem, pięciohektarowej działce.

W zakładzie utylizowane są zmieszane odpady komunalne, palne odpady wielkogabarytowe oraz odpady z sortowania zmieszanych odpadów komunalnych. ZTPOK obsługuje Bydgoszcz i Toruń wraz z okalającymi gminami. Instalacja nie tylko unieszkodliwia, ale jednocześnie odzyskuje zawartą w odpadach energię, zamieniając ją na prąd i ciepło.

Łączna moc cieplna, jaką jest w stanie wygenerować ZTPOK, wynosi 27,7 MW z jednoczesnym udziałem mocy generowanej do sieci energetycznej na poziomie 9,2 MW. Ilości te mogą zapewnić ciepłą wodę, ogrzewanie i prąd elektryczny dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Bydgoszczy. Nominalna wydajność wynosi 180 000 Mg/rok przy kaloryczności odpadów 8,5 MJ/rok.

ZTPOK jest instalacją nowoczesną, spełniającą kryteria najlepszej dostępnej techniki i technologii, bezpieczną dla ludzi i środowiska, odzyskującą energię cieplną i elektryczną.

Bydgoska ekoelektrociepłownia stanowi jedno z ogniw w łańcuchu gospodarki odpadami miasta. Wraz z nią powstała też kompostownia, która pozwala wykorzystać odpady zielone. Oprócz tego spółka ProNatura zajmuje się sortowaniem odpadów i ich recyklingiem.

ZTPOK jest jedną z największych i najdroższych inwestycji w historii Bydgoszczy. Jest również największą inwestycją związaną z gospodarką odpadami w historii miasta i ogólnie pojętą ochroną środowiska.

Wyszukiwarki

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!