PARTNERZY PORTALU

ZOBACZ WYNIKI EDYCJI 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012

Budowa Centrum Zagospodarowania Odpadów w Czempiniu

Budowa zakładu Centrum Zagospodarowania Odpadów wraz z obiektami towarzyszącymi i infrastrukturą w Czempiniu została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2017 – Edycja Specjalna PPP. Projekt został zrealizowany przez Związek Międzygminny "Centrum Zagospodarowania Odpadów – SELEKT" w Czempiniu oraz spółkę Tonsmeier Selekt.

Adobe Stock
354
7

Wartość inwestycji: 58 113 306,17 zł

W ramach inwestycji wybudowana została hala sortownicza o powierzchni 2 tysięcy mkw. oraz instalacja do sortowania włącznie z powierzchniami dojazdowymi, stacją trafo, wagą samochodową, boksami ze ścianami oporowymi do zbiórki surowców, maszynami i urządzeniami. W następstwie powstał budynek z pomieszczeniami administracyjnymi i socjalnymi, zadaszona płyta kompostowa ze zbiornikiem na odcieki oraz pomieszczenia warsztatowe i stacja paliw.

Nowatorstwo tego przedsięwzięcia polega na tym, że RIPOK w Piotrowie Pierwszym jest chyba jedyną tego typu instalacją wybudowaną w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, przed wejściem przepisów o partnerstwie publiczno-prywatnym w życie. RIPOK powstała bez wkładu pieniężnego pochodzącego z budżetów gmin związku. Udział samorządów w inwestycji to grunt i rynek w postaci mieszkańców produkujących odpady komunalne oraz pomoc merytoryczna na każdym etapie realizacji inwestycji.

Inwestycja została zakończona 1 lipca 2011 roku, a zakład ruszył 29 lipca 2011 roku.

W roku 2016 istniejąca instalacja została unowocześniona poprzez przedsięwzięcie polegające na budowie zamkniętego reaktora do stabilizacji i kompostowania odpadów wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Wybudowana instalacja przeznaczona jest do biologicznego przetwarzania odpadów wysegregowanych ze strumienia zmieszanych odpadów komunalnych oraz odpadów biodegradowalnych, w tym odpadów zielonych pochodzących z selektywnej zbiórki.

Instalacja obsługuje 25 gmin, tj. około 400 tys. mieszkańców.

Związek Międzygminny Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT skupia 17 wielkopolskich gmin: Brodnica, Czempiń, Dolsk, Dopiewo, Granowo, Grodzisk Wielkopolski, Kamieniec, Kaźmierz, Komorniki, gmina Kościan, miasto Kościan, Opalenica, Puszczykowo, Rakoniewice, Stęszew, Wielichowo, Zbąszyń.

Wyszukiwarki

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!