PARTNERZY PORTALU

ZOBACZ WYNIKI EDYCJI 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012

Budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Poznaniu

Budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Poznaniu została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2017 – Edycja Specjalna PPP. Projekt został zrealizowany przez miasto Poznań oraz Suez Zielona Energia.

Adobe Stock
1049
54

Wartość inwestycji: 832, 2 mln zł

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu jest jedyną w Polsce spalarnią odpadów komunalnych zrealizowaną na mocy umowy partnerstwa publiczno-prywatnego. Umowa pomiędzy Poznaniem a Suez Zielona Energia została zawarta w kwietniu 2013 r. Budowa rozpoczęła się rok później. Inwestycja została zakończona w roku 2016. W październiku 2016 r. ITPOK otrzymała pozwolenie na użytkowanie.

W ramach przedsięwzięcia partner prywatny był odpowiedzialny za zaprojektowanie, sfinansowanie i budowę instalacji. Teraz przez następne 25 lat będzie zarządzał eksploatacją obiektu. Dzięki inwestycji Poznań spełni warunki wynikające z polskiego, jak i unijnego prawa w zakresie gospodarki odpadami oraz unowocześni system gospodarowania odpadami w Poznaniu i okolicznych gminach. Zakład będzie produkował rocznie z 210 tys. ton odpadów ok. 300 000 GJ energii cieplnej oraz ok. 128 000 MW/h energii elektrycznej, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu mieszkańców kilkudziesięciotysięcznego osiedla.

Inwestycja była finansowana w modelu hybrydowym, tzn. przy jednoczesnym udziale środków miasta, partnera prywatnego oraz dotacji pochodzącej z Unii Europejskiej.Wyszukiwarki

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!