PARTNERZY PORTALU

ZOBACZ WYNIKI EDYCJI 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012

Termomodernizacja obiektów oświatowych w Bytomiu

Termomodernizacja obiektów oświatowych w Bytomiu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2017 – Edycja Specjalna PPP. Projekt realizują wspólnie Urząd Miejski w Bytomiu oraz konsorcjum Siemens Sp. z o.o. i Siemens Finance.

Adobe Stock
780
43

Wartość inwestycji: 49,51 mln zł

W ramach inwestycji przeprowadzono termomodernizację 17 obiektów szkolnych. Objęła ona m.in. wymianę okien i drzwi, docieplenie ścian zewnętrznych i dachów, izolację fundamentów, zamontowanie zaworów termostatycznych na instalacji c.o., wymianę opraw oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego. Istotą projektu jest przede wszystkim budowa zdalnego systemu monitorowania i zarządzania energią, podłączonego do Centrum Zarządzania Energią Siemensa. Centrum zarządzania znajduje się w Warszawie, a odpowiednie służby miejskie Bytomia mają do niego zdalny dostęp.

Założeniem projektu było, aby wykonanie prac termomodernizacyjnych placówek oraz wdrożenie systemu ograniczającego zużycie energii generowało jak najwyższe oszczędności, co z kolei przyczyni się do ochrony środowiska. Efekt? Dzięki inwestycji, oszczędności na energii elektrycznej sięgną 20 procent, a na energii cieplnej 48 procent. Sam projekt termomodernizacji zrealizowano w 15 miesięcy (umowa obejmuje również utrzymanie obiektów przez okres 16 lat i 5 miesięcy).

Założeniem było, że partner prywatny wykona prace z własnych środków finansowych, natomiast miasto będzie spłacać zobowiązanie finansowe w równych półrocznych ratach oraz cykliczne faktury za „usługę zarządzania energią” przez 15 lat. Działania energooszczędne zostaną w ok. 83 proc. spłacone z gwarantowanych przez partnera prywatnego oszczędności. Z kolei oszczędności przewyższające zagwarantowany przez firmę Siemens poziom zostaną do dyspozycji miasta.

Wyszukiwarki

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!