- Oddziały przygotowawcze to klasy, do których uczęszczają wyłącznie dzieci nieznające w ogóle języka polskiego. W oddziale przygotowawczym uczniowie mają co najmniej 6 godzin nauki języka polskiego w tygodniu.
- Uczą się także innych przedmiotów zgodnie z programami obowiązującymi w szkole, ale z dostosowaniem metod i form ich realizacji do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów.
- Zajęcia prowadzą nauczyciele poszczególnych zajęć edukacyjnych, którzy mogą być wspomagani przez osobę władającą językiem ukraińskim. Uczniowie mogą również liczyć na wsparcie psychologów i pedagogów.
Do przedszkoli i szkół w woj. śląskim po wybuchu wojny na Ukrainie przyjęto już blisko 17,5 tys. dzieci, najwięcej do szkół podstawowych - 12 401, do przedszkoli - 3 541, zaś do szkół ponadpodstawowych - 1462.
Po 24 lutego dzieci z Ukrainy pojawiły się już w 939 przedszkolach, 1111 szkołach podstawowych i 265 ponadpodstawowych w regionie.
"Elastyczne przepisy umożliwiają dyrektorom wprowadzanie takich rozwiązań, które w ocenie dyrektora będą najbardziej efektywne dla edukacji uczniów. Uczniowie - szczególni ci, którzy znają język polski - są przyjmowani do oddziałów podstawowych, w których uczą się razem z uczniami polskimi, natomiast dla tych uczniów, którzy nie znają języka polskiego, najlepszą formą nauki są oddziały przygotowawcze" - powiedziała w poniedziałek dyrektor Wydziału Jakości Edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Kij.
Oddziały przygotowawcze to klasy, do których uczęszczają wyłącznie dzieci nieznające w ogóle języka polskiego. W oddziale przygotowawczym uczniowie mają co najmniej 6 godzin nauki języka polskiego w tygodniu. Uczą się także innych przedmiotów zgodnie z programami obowiązującymi w szkole, ale z dostosowaniem metod i form ich realizacji do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów.
Zajęcia edukacyjne w oddziale przygotowawczym prowadzą nauczyciele poszczególnych zajęć edukacyjnych, którzy mogą być wspomagani przez osobę władającą językiem ukraińskim. Uczniowie - zarówno ukraińscy, jak i polscy - mogą również liczyć na wsparcie psychologów i pedagogów, udzielających im pomocy psychologiczno - pedagogicznej w związku z przeżyciami wywołanymi nową sytuacją, a także traumą spowodowaną wojną.
W placówkach oświatowych w woj. śląskim utworzono dotąd 179 oddziałów przygotowawczych, do których uczęszcza 3142 dzieci. "Są jednak, niestety, miasta, w których nie uruchomiono ani jednego oddziału przygotowawczego, choć do szkół przyjęto kilkuset uczniów. Mamy jednak nadzieję, że i w tych miastach włodarze dostrzegą zalety tworzenia oddziałów przygotowawczych" - dodała dyrektor Anna Kij.