Partnerzy portalu

Branżowe centrum umiejętności w Jaworznie przeszkoli 300 osób w branży motoryzacyjnej

  • KO
  • 11 kwietnia 2023 - 11:00
Branżowe centrum umiejętności w Jaworznie przeszkoli 300 osób w branży motoryzacyjnej
Jaworznickie centrum będzie szkolić w branży motoryzacyjnej. (fot. ilustr. Paweł Sibert/ FB)
Blisko 700 mln zł na utworzenie 60 branżowych centrów umiejętności przyznała w ramach konkursu Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji działająca na zlecenie resortu edukacji i nauki. Jest wśród nich BCU w Jaworznie.
  • Robotyka, budowa silników elektrycznych czy elektrohydraulika to część z wielu przyszłościowych kompetencji, jakie będą mogli zyskać mieszkańcy Jaworzna w Branżowym Centrum Umiejętności (BCU).
  • W projekcie o wartości 16 mln zł realizowanym w ramach Krajowego Planu Odbudowy będzie się kształcić młodzież, dorośli oraz nauczyciele w najnowocześniejszych zawodach, w tym branży automotive.
  • BCU jest uzupełnieniem Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, gdzie w ciągu najbliższych lat powstanie mnóstwo nowych miejsc pracy, gotowych przyjąć przeszkolonych fachowców.

Branżowe Centrum Umiejętności będzie prowadzić kursy i szkolenia z zakresu: elektropneumatyki, elektrohydrauliki, automatyki przemysłowej, budowy i funkcjonowania silników elektrycznych oraz robotyki przemysłowej itp.

To jedno z 60-ciu takich miejsc, które powstaną w Polsce z rozstrzygnięcia konkursu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. W województwie śląskim tego typu placówki powstaną w pięciu miastach. Jako jedyne w kraju, jaworznickie centrum będzie szkolić w zakresie branży motoryzacyjnej.

300 osób do przeszkolenia: dorośli, młodzież i nauczyciele kształcenia zawodowego

Ośrodek szkoleniowy w okresie realizacji projektu – do czerwca 2026 r. – przeszkoli 300 uczestników: 210 osób dorosłych, 60 przedstawicieli młodzieży oraz 30 nauczycieli kształcenia zawodowego. BCU będzie funkcjonowało przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie przy ul. Sportowej 1. Powstanie  tam 11 pracowni tematycznych wraz z laboratoriami i multimedialną aulą konferencyjną.

– Połączenie siły gminy z siłą partnera branżowego czyli Polskiej Izby Motoryzacji oraz siedmiu partnerów dodatkowych: Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ElektroMobility Poland, Solaris Bus & Coach. Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, Politechniki Śląskiej, Akademii Śląskiej w Katowicach oraz Akademii WSB – gwarantują mocne technicznie i merytorycznie zaplecze, nie tylko od strony branżowego wyposażenia BCU, ale przede wszystkim wiedzy z zakresu elektromobliności w procesie szkolenia – mówi Paweł Silbert, prezydent  Jaworzna. 

Nowa funkcja dawnej szkoły przy ulicy Sportowej

Nieruchomość przy ul. Sportowej 1 została przejęta przez Jaworzno. W budynku przez kilka lat, na czas remontu, uczyły się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 20 w Byczynie. Teraz obiekt dalej będzie pełnił funkcję edukacyjną. - Doskonale skomunikowany, na uboczu, jednocześnie blisko centrum miasta, z nowoczesną infrastrukturą – będzie miejscem szkolenia przyszłych specjalistów przemysłu 4.0 – dodaje prezydent Paweł Silbert.

– Wykorzystujemy szansę na to, by 16 mln zł trafiło do Jaworzna w ramach środków Unii Europejskiej. Zawody przyszłości związane z elektromobilnością, ściśle, synergicznie powiązane z planami na rozwój Jaworznickiej Stefy Gospodarczej i przedsiębiorczości w mieście. Mamy w projekcie ważnych, branżowych partnerów, a stanowiska szkoleniowe – maszyny, będą tak przygotowane, by likwidować czas na wdrożenie się nowego pracownika w zakładzie pracy przy specjalistycznych, wysokopłatnych stanowiskach pracy. Realizujemy strategię inwestycyjną i gospodarczą w ramach programu „Jaworzno. Strefa lepszej pracy” – mówi zastępca prezydenta Łukasz Kolarczyk.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!