Partnerzy portalu

Rządowa rewolucja w kasach samorządów. PIT, CIT, janosikowe do zmiany

Różne udziały w PIT i CIT dla różnych samorządów, dobrowolne odpisy podatników PIT na rzecz gmin, ograniczenie wpłat janosikowego -  pomysły resortu finansów na reformę lokalnych budżetów.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

To główne wnioski z opracowania Ministerstwa Finansów pt. "Główne kierunki zmian w systemie finansowania jednostek samorządu terytorialnego"

Jedna z ważniejszych propozycji - podaje Dziennik Gazeta Prawna - dotyczy wprowadzenia "dodatkowych, indywidualnych udziałów w PIT/CIT". Byłyby to wpływy ekstra, a nie zastępujące obecne procentowe udziały w tych dwóch podatkach. Resort chciałby też, by do samorządowych kas wpływała część z ryczałtowego PIT (dziś to wyłączny dochód budżetu państwa), choć MF nie precyzuje, na jakim poziomie.

Czytaj też: Gminy sięgają do portfeli mieszkańców. Duże miasta idą na maksa

Jak informuje "DGP", miałby się też zmienić system wyrównawczy, dzięki któremu kasy samorządowe są uzupełniane przez budżet centralny. Propozycja MF mówi o tym, by uwzględniać z jednej strony dochody gmin, z drugiej zaś wydatki. Dziś system subwencyjny bierze pod uwagę uszczerbek w dochodach w powiązaniu z liczbą ludności.

Gazeta podaje, że kolejnym pomysłem są dobrowolne odpisy PIT na rzecz gmin. Analogiczne do 1 proc. na organizacje pozarządowe. W tym jednak przypadku podatnik będzie mógł odpisać do 10 proc. - pieniądze trafiałyby do innej gminy niż ta, w której on mieszka. Tyle że odpis byłby nie z puli PIT, która trafia do budżetu, ale z tej, która trafia do gminy.

Czytaj też: Idą duże zmiany w systemie finansowania samorządów. Państwo podzieli się wpływami z podatków

"Ma to być odpowiedź na problem migracji ludności - pracujący w dużych miastach często mają domy i płacą podatki w miejscowościach okalających. Dla miast to oznacza mniejsze wpływy, jednocześnie zaś konieczność utrzymania infrastruktury, z której m.in. ci pracownicy korzystają" - wskazuje gazeta.

Korekty mają też zajść w systemie wpłat na janosikowe. Zgodnie z dziś obowiązującymi przepisami gmina, która przekazywała wpłatę uboższemu samorządowi, mogła mieć niższe dochody na głowę mieszkańca niż obdarowana miejscowość. Nowe propozycje mają takiej sytuacji zapobiegać.

System subwencyjny ma być uproszczony i odbiurokratyzowany - deklaruje Ministerstwo Finansów, tłumacząc intencje zmian.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!