Zaskoczenie na wielu lotniskach. Samorządowcy nie mieli racji

Gmina Goleniów, na której terenie działa port lotniczy, nie straciła finansowo z powodu zmiany przepisów. (Fot. Franek Gawor/Port Lotniczy Szczecin/Goleniów Facebook)
Dużo kontrowersji budził w ubiegłym roku projekt ustawy autorstwa posłów PiS dotyczący zwolnienia z podatku od nieruchomości części lotniczych lotnisk użytku publicznego. Parlamentarzyści opozycji i samorządowcy obawiali się, że jeśli nowy przepis wejdzie w życie, ich wpływy z tego podatku wyraźnie spadną. I z początkiem 2022 r. zaczął obowiązywać - okazuje się jednak, że niekoniecznie spowodował uszczuplenie dochodów - jak przewidywano.
- Wskutek zmiany przepisów dochody z podatku od lotnisk w przypadku Poznania zmieniły się tylko nieznacznie, nie zmniejszyły się natomiast w Gdańsku, Bydgoszczy, Goleniowie czy Babimoście.
- Nowelizacja nie objęła tylko dużych portów lotniczych, ale również wykorzystywane przez aerokluby mniejsze lotniska sportowo-szkoleniowe o ograniczonej certyfikacji lub niecertyfikowane. Takie znajduje się na terenie gminy Rędziny, która podaje, że jej dochody uszczupliły się o ponad 1,5 mln zł.
- Pomysłodawcy podkreślali, że w sprawie chodzi tylko o doprecyzowanie przepisu, który obowiązywał już wcześniej, ale bywał błędnie interpretowany. - To przykład właściwej pracy legislacyjnej, której celem jest możliwie najprostsze załatwienie spraw wywołujących kontrowersje i problemy w stosowaniu prawa - uważa radca prawny Mikołaj Doskocz.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE0
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.