Partner portalu

Ruda Śląska wspiera budownictwo jednorodzinne

  • PAP
  • 19 lutego 2015 - 18:47
W Rudzie Śląskiej rusza program wspierania jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego. Każdy, kto w tym celu nabędzie działkę w wieczyste użytkowanie, będzie mógł ją po pięciu latach wykupić z 75-procentową bonifikatą.

Uchwały w tej sprawie, przygotowane przez prezydent miasta Grażynę Dziedzic, zostały w czwartek przyjęte przez rudzkich radnych.

Lokalne władze zaznaczają, że użytkownik wieczysty będzie mógł wykupić nieruchomość z 75-procentową bonifikatą po spełnieniu pewnych wymagań. "Główne warunki to istnienie prawa użytkowania wieczystego od co najmniej pięciu lat, a także wybudowanie budynku, zgłoszenie go do użytkowania i do opodatkowania oraz zamieszkanie w nim w terminie trzech lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego" - wyliczała prezydent Dziedzic.

Nabywca musi również np. zapłacić za nieruchomość jednorazowo do dnia zawarcia umowy sprzedaży i nie może mieć zaległych zobowiązań finansowych względem miasta. Prawo do bonifikaty wygaśnie po upływie 10 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego.

"Dla użytkowników wieczystych nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe, którzy nie będą chcieli skorzystać z bonifikaty, uchwała wprowadza możliwość wykupu na własność bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków" - zaznaczył Michał Pierończyk, zastępca prezydenta miasta ds. gospodarki nieruchomościami.

Dotychczas było to możliwe po 20 latach istnienia prawa użytkowania wieczystego i 10 latach dysponowania nim przez zainteresowaną osobę. Dla nieruchomości wykorzystywanych w innych celach uchwała zmniejsza oba okresy o połowę.

Tylko w tym roku lokalne władze chcą przeznaczyć do oddania w użytkowanie wieczyste w trybie przetargu 50 gminnych nieruchomości pod zabudowę mieszkaniową. Powierzchnia działek wynosi od 0,06 ha do 0,38 ha.

Miasto wprowadza również ulgi dla dotychczasowych użytkowników wieczystych. Każdy z nich, który zabudował nieruchomość przez 3 lata, uiszczał terminowo podatki i opłaty, może liczyć na 25-procentową bonifikatę opłat rocznych. "Chcemy dzięki bonifikatom zachęcić wszystkich nie tylko do budowania domu w Rudzie Śląskiej, ale również do płacenia należności w terminie" - wskazała prezydent Dziedzic.

Lokalne władze zaznaczają, że program skierowany jest nie tylko do mieszkańców Rudy Śląskiej. Przypominają, że miasto jest bardzo dobrze skomunikowane i szybko można dotrzeć do sąsiednich miast.

Przyjęte w czwartek uchwały zastąpią wcześniejsze uregulowania, obowiązujące odpowiednio od 2011 i 2013 r. W najbliższym czasie prezydent miasta podpisze zarządzenie w sprawie stawki procentowej pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. W przypadku oddawania nieruchomości w użytkowanie na cele mieszkaniowe stawka ta zostanie obniżona do 15 proc., w pozostałych przypadkach utrzymana zostanie dotychczasowa stawka 25 proc.

Program wspierania jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego w Rudzie Śląskiej był, obok bezpłatnej komunikacji miejskiej, jednym z głównych elementów programu wyborczego Grażyny Dziedzic. Prezydent zapewnia, że do wprowadzenia bezpłatnej wewnątrzmiejskiej komunikacji publicznej miasto powinno być gotowe jeszcze w tym roku.

Lista nieruchomości pod zabudowę mieszkaniową przeznaczonych do oddania w użytkowanie wieczyste w 2015 roku zostanie umieszczona na stronie www.rudaslaska.pl.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!