Partnerzy portalu

Gmina Zawoja ze Słowakami buduje Centrum Górskie Korona Ziemi

  • pap
  • 19 sierpnia 2014 - 07:43
Centrum Górskie Korona Ziemi, gromadzące eksponaty związane z polskim himalaizmem oraz poświęcone turystyce wysokogórskiej, geografii, geologii i etnografii powstaje w Zawoi u podnóża Babiej Góry. Otwarcie zaplanowano na październik.

"Centrum ma być miejscem edukacyjnym, w którym będzie można zapoznać się z dokonaniami polskich zdobywców najwyższych szczytów świata. Chcemy, aby wycieczki szkolne przyjeżdżały tu jak na górską wyprawę, bo w centrum dzieci będą mogły wirtualnie zdobyć Koronę Ziemi, czyli osiem najwyższych szczytów świata" - wyjaśnił PAP Bartosz Krawczak, prezes Centrum Górskiego Korona Ziemi.

Czytaj też: Janusz Majcher: Zakopane jest wspólnym dobrem Polaków

Budowa Centrum Korona Ziemi idzie pełną parą. W czerwcu czołowi polscy himalaiści, m.in. Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy wmurowali kamień węgielny pochodzący ze szczytu Babiej Góry. Przekazali też memorandum, które w termosie pełniącym rolę kapsuły czasu zostało wmurowane w fundamenty. "Obecnie kryjemy budowlę, a część zewnętrzna, jak np. ścianka wspinaczkowa i park linowy, już są gotowe" - dodał Krawczak.

Rolą Centrum Górskiego Korona Ziemi będzie edukacja górska związana z przyrodą, geografią oraz kulturą górską i historią himalaizmu.

 Czytaj: Jak chronimy brzegi Bałtyku i ile to kosztuje

Centrum Górskie Korona Ziemi ma stać się miejscem spotkań wybitnych postaci, których dokonania zapisały się na trwałe w historii himalaizmu. Inwestorzy zapowiadają, że Centrum "będzie niezwykłą ofertą dla wycieczek szkolnych, rodzin z dziećmi, młodzieży - wszystkich, których interesuje świat, góry, przyroda, himalaizm i niebagatelna rola naszych rodaków w historii ich zdobywania".

W Centrum mają znaleźć się najnowocześniejsze interaktywne, ekspozycje multimedialne.

Wraz z budową Centrum rozpoczęła działalność Fundacja Narodowe Centrum Górskie. Będzie ona zrzeszać największych znawców gór, a jej głównym celem będzie założenie i prowadzenie archiwum górskiego, gromadzącego pamiątki górskie: mapy, książki, elementy górskiego ekwipunku.

Fundacja ma też za zadanie szerzenie wiedzy o osiągnięciach, postawach życiowych i sportowych himalaistów, którzy zginęli w górach, upamiętnienie sylwetek i poczynań działaczy alpinizmu i himalaizmu polskiego, wspieranie środowiska himalaistów, alpinistów, taterników i podróżników.

Jednym z eksponatów ma być puchowa kurtka Leszka Cichego, w której zdobył Mont Everest.

Centrum buduje gmina Zawoja oraz słowacka firma Tatry Mountain Resorts (TMR) - firma, która w ubiegłym roku chciała kupić Polskie Kolej Linowe (PKL) - ostatecznie przegrała z samorządową spółką z Podhala. Wartość inwestycji to 7 mln zł. 60 proc. kosztów jest po stronie słowackiego partnera.

Porozumienie gminy Zawoja ze Słowakami w sprawie budowy Centrum zawiązano, kiedy TMR chciała kupić PKL. Po odrzuceniu oferty kupna kolejek przez TMR, firma nie wycofała się z porozumienia z władzami Zawoi.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!