Partnerzy portalu

Park Śląski zamawia trzeci odcinek kolejki linowej

Zaprojektowanie i budowę trzeciego odcinka kolejki linowej Elka w Parku Śląskim chce zamówić spółka samorządu województwa śląskiego, która zarządza parkiem. Trasa od Planetarium Śląskiego do Stadionu Śląskiego o długości ok. 1750 metrów ma być gotowa pod koniec 2024 roku.
  • Pierwsza nitka Elki jest szalenie oblegana co roku.
  • Druga trasa ma zostać oddana już jesienią, a całości dopełni trzecia linia, która powinna zostać wykonana już w przyszłym roku.
  • Budowę drugiego odcinka Elki, dawną trasą z Wesołego Miasteczka do Planetarium, Park Śląski zamówił w październiku ubiegłego roku.

O przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie stacji oraz trzeciej linii kolejki linowej Elka poinformowała w czwartek Aneta Miler z biura prasowego Parku Śląskiego. Jak przypomniała, fundusze na inwestycję, która przywróci historyczny kształt trasy Elki, już zabezpieczono w wieloletnim planie finansowym woj. śląskiego.

Przede wszystkim Park Śląski zyska niesamowicie na atrakcyjności

Cytowany przez Miler marszałek regionu Jakub Chełstowski ocenił, że to bardzo ważna inwestycja, zapowiadana w tej kadencji samorządu. "Przywracamy historię w Parku Śląskim. Przede wszystkim Park Śląski zyska niesamowicie na atrakcyjności" - uznał marszałek.

"Pierwsza nitka Elki jest szalenie oblegana co roku. Druga trasa ma zostać oddana już jesienią, a całości dopełni trzecia linia, która powinna zostać wykonana już w przyszłym roku" - zasygnalizował Chełstowski.

Budowa drugiego odcinka Elki dawną trasą z Wesołego Miasteczka do Planetarium Park Śląski zamówił w październiku ub. roku. Kosztem 85 mln zł wykonuje go konsorcjum bielskiej spółki Intravi i branżowego potentata Doppelmayr. Jak zrelacjonowała w czwartek Miler, trwa etap wznoszenia murów i montaż pierwszych podpór.

Zgodnie z projektem odcinek od Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego będzie miał 1840 metrów długości. Trasa powiedzie nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym, więc podróżni będą mogli zobaczyć mieszkające tam zwierzęta, przejeżdżając ponad nimi. W najniższym punkcie będzie to 8 metrów, w najwyższym - prawie 20.

Nową trasę ma obsługiwać co najmniej 30 wyciągów krzesełkowych i 15 gondoli. W godzinę kolejka będzie mogła przewieźć do 900 osób.

Z kolei trzecia linia od Planetarium Śląskiego do Stadionu Śląskiego ma mieć długość około 1750 metrów, będzie obsługiwana przez 20 kanap i 10 gondoli. W ciągu godziny będzie w stanie przewieźć 750 osób.

Nigdzie indziej w kraju nie ma takiej atrakcji

Władze Parku Śląskiego akcentują, że kolejka linowa Elka jest jego wizytówką, nigdzie indziej w kraju nie ma takiej atrakcji. Tylko w ubiegłym roku przewiozła ona 200 tys. osób.

Kolejka Linowa Elka ma 55 lat. W swojej pierwotnej formie miała trzy odcinki, tworzące w Parku Śląskim trójkąt. Przejazd na podwójnych krzesełkach całą trasą o długości 6 km zajmował około godziny. Kolejka w tej formie działała do sezonu 2005. W kwietniu 2006 r. nie uruchomiono Elki ze względu na zły stan techniczny. Przerwa w jej działaniu trwała od 2006 r. do 2013 r.

Starą kolejkę zdemontowano i zbudowano od podstaw jeden odcinek - od Stadionu Śląskiego do Wesołego Miasteczka. Jego długość to 2185 metrów w linii prostej. Kursują 8-osobowe gondole oraz 4-osobowe kanapy. Wycieczka w obie strony trwa średnio 40 minut. Jednocześnie kolejką może podróżować 240 pasażerów. Najwyższy słup obecnej Elki wznosi się na wysokość 21,5 metra.

Park Śląski, znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic, jest największym miejskim parkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jego powierzchnia wynosi ok. 600 ha. W granicach parku znajdują się m.in. wesołe miasteczko Legendia, Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie (obecnie modernizowane) i Stadion Śląski.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!