Partnerzy portalu

Ruda Śląska ma swój hejnał

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 6 czerwca 2023 - 20:01
Hejnał Rudy Śląskiej zaprezentowano premierowo na tamtejszym placu Jana Pawła II, pełniącym funkcję rynku. Autorem hejnału jest Łukasz Rudnik, rudzianin, który na co dzień jest hejnalistą na wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie.

Autorem hejnału jest Rudnik - jest hejnalista z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie

Jak przekazał rudzki magistrat, za datę premiery hejnału wybrano dzień ustanowienia obecnego herbu miasta. W tym roku obchodzona jest tam 25. rocznica tego wydarzenia. Uchwałę ws. ustanowienia hejnału Rudy Śląskiej radni przyjęli na kwietniowej sesji.

Autorem hejnału jest rudzianin Łukasz Rudnik, który na co dzień jest hejnalistą na wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie. Inspiracją była pieśń ludowa "Oj hutnik, hutnik", a czas trwania to 11 taktów muzycznych, nawiązujących do 11 dzielnic Rudy Śląskiej.

Hejnał ma rozbrzmiewać codziennie w południe, a także o godz. 9.00, 15.00, 18.00 i 19.59

Hejnał ma odtąd rozbrzmiewać na placu Jana Pawła II codziennie w południe, a także o godz. 9.00, 15.00, 18.00 i 19.59, co jest nawiązaniem do roku powstania obecnej Rudy Śląskiej - w 1959 r. Hejnał stanie się atrakcją placu, pełniącego w Rudzie Śląskiej funkcję rynku.

Jego obecny wygląd jest efektem przebudowy z lat 2009-2010. Obecne władze miasta przygotowują koncepcję nowego zagospodarowania placu Jana Pawła II. Zakłada ona rozszczelnienie betonowej powierzchni, zazielenienie oraz retencję wód deszczowych.

Rudzkie władze przyznają, że głównym problemem tego placu w centralnej dzielnicy Nowy Bytom jest "betonoza". Brak cienia i nasłonecznienie sprawiają, że miejsce to jest wyspą ciepła. Dodatkowo wadą są brak zieleni i ograniczenia w funkcjonowaniu ogródków gastronomicznych.

Rozwiązaniem ma być demontaż łącznie jednej czwartej nawierzchni rynku, a następnie nasadzenie zieleni: niskiej w postaci bylin i krzewów oraz wysokiej - drzew. Wykorzystana ma być retencja wód opadowych.

Koncepcja, która ma być podstawą dla dokumentacji projektowej, przewiduje likwidację nieczynnej, centralnie usytuowanej fontanny oraz utworzenie miejsc do siedzenia, pergoli i ogródków gastronomicznych. Przetarg na dokumentację miasto chce przeprowadzić jeszcze w 2023 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!