Partnerzy portalu

Sosnowiec zyskał ogród botaniczny

  • PAP/aw
  • Opublikowano: 6 czerwca 2023 - 14:27
Ogród botaniczny powstał w Sosnowcu w dotychczasowym Parku Fusińskiego, poprzez przekształcenie utworzonego tam dwa lata wcześniej „parku bioróżnorodności” – podały władze miasta. Ogród stanie się przedłużeniem pobliskiego Egzotarium, którego urządzanie dobiega końca.

Jak przekazał we wtorek rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy, park bioróżnorodności w Parku Fusińskiego przy ul. Kresowej, gdzie powstaje też nowe Egzotarium, stał się ogrodem botanicznym na podstawie zgody Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Rewitalizacja parku objęła niemal 7 hektarów

Na początku 2019 r. miasto podpisało z czeską firmą 4AS umowę na zaprojektowanie i wykonanie prac w dotychczasowym Parku Fusińskiego. Posadzono tam 7 tys. krzewów, ok. 250 drzew i tysiące innych roślin, wykonano nowe alejki, oczka wodne, budki dla ptaków. Park zrewitalizowano z podziałem na sekcje i zachowaniem osi widokowo-spacerowej deptaka. Usunięto betonowe nawierzchnie.

"Na Dzień Matki 2021 r. otworzyliśmy zupełnie nowe miejsce. Na początku nie każdy rozumiał ideę przemiany parku. To była rewitalizacja niemal 7 hektarów i nadania mu charakteru zbliżonego do Egzotarium. Tutaj miała królować przede wszystkim flora" - wyjaśnił, cytowany przez Rafała Łysego, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Wraz z nasadzeniami w parku samoistnie pojawiły się dzikie zwierzęta i owady.

Park jest naturalnym dopełnieniem Egzotarium w Sosnowcu

"Park jest naturalnym dopełnieniem Egzotarium. Dzikie rośliny i zwierzęta wymagają specjalnych warunków. Mineralne alejki sprzyjają odwadnianiu w naturalny sposób. Wiele roślin musi być też pielęgnowanych w odpowiedni sposób, stąd też ogrodzenie obiektu" - wskazał Chęciński.

Po pierwszym okresie funkcjonowania zrewitalizowanego parku zajmujący się nim Miejski Zakład Usług Komunalnych w Sosnowcu wystąpił do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o zgodę na jego przekształcenie. Dzięki niej Sosnowiec zyskał jednolity kompleks botaniczny, tworzony przez nowe Egzotarium i ogród botaniczny.

Pierwotnie przygotowane pod kątem środków europejskich przedsięwzięcie miasta pod nazwą "Zagłębiowski Park Linearny" obejmowało w Sosnowcu rozbudowę Egzotarium i modernizację przylegającego doń Parku Fusińskiego (przed dekomunizacją - Parku Kruczkowskiego). Umowę z projektantem rozbudowy starego egzotarium podpisano w czerwcu 2017 r.

Miasto zgłosiło przedsięwzięcie do tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) - części Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego. Gdy pojawiła się możliwość, wydzieliło jednak z tego projektu część dotyczącą Parku Fusińskiego, pod kątem "Parku Bioróżnorodności", i zgłosiło ją - jako osobny projekt - do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W listopadzie 2017 r. samorząd podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę w sprawie 3,9 mln zł dofinansowania z POIiŚ do Parku Bioróżnorodności. Wykonawcą prac za blisko 7 mln zł brutto została spółka 4AS z czeskich Albrechtic.

W lipcu 2020 r. zamówiono budowę nowego Ezgotarium. Ponieważ Park Fusińskiego nie był modernizowany przy wsparciu RPO, miasto zmodyfikowało projekt przygotowany pod kątem środków regionalnych, obejmując nim - poza dobiegającą końca inwestycję w Egzotarium - zakończoną już tzw. rewitalizację biologiczną pobliskiego Parku Tysiąclecia.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!