Partnerzy portalu

Pierwsza tego typu karetka w Polsce

  • PAP/RAF
  • Opublikowano: 25 kwietnia 2023 - 14:41
Nowy ambulans kontenerowy z napędem 4x4, pierwszy taki pojazd w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, trafił we wtorek do stacji pogotowia w podbielskich Kobiernicach. Starosta bielski Andrzej Płonka podał, że karetka będzie służyła w terenie górskim.

- Mam nadzieję, że dojedzie wszędzie tam, gdzie potrzeba. Ta karetka będzie pracowała w trudnym górskim terenie. Z takim zamysłem została kupiona - powiedział starosta bielski Andrzej Płonka.

Dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego Wojciech Waligóra zaznaczył, że to pierwsza karetka kontenerowa w Polsce z napędem 4x4, która weszła do systemu Państwowego Ratownictwo Medycznego.

Ambulans kosztował 925 tys. zł. Został kupiony za pieniądze Bielskiego Pogotowia Ratunkowego. Powstał na bazie pojazdu marki Mercedes-Benz Sprinter. Masa auta przekracza 3,5 tony i wymaga od ratowników prawa jazdy kategorii C.

Rzecznik powiatu bielskiego Magdalena Fritz powiedziała, że "kontenerowa zabudowa o prostych ścianach sprawia, że ratujący życie pacjenta mają więcej miejsca - jest szeroko i wysoko".

- Do chorego mają oni dostęp z każdej strony, ponieważ nosze elektryczno-hydrauliczne są umiejscowione centralnie. W jednobryłowych pojazdach znajdują się one wzdłuż ściany bocznej. Załodze pomaga również pneumatyczne zawieszenie - przy otwarciu tylnych drzwi nosze z chorym obniżają się - podała Fritz.

Jak podkreślił zastępca dyrektora bielskiego pogotowia lekarz Marek Frymorgen, "komfort pracy w XXI w. powinien dotyczyć również placówek medycznych na kółkach". "W tej karetce możemy poruszać się w sposób nieskrępowany" - dodał.

Dotychczas wszystkie ambulanse używane w bielskim pogotowiu były jednobryłowe.

Bielskim pogotowiem zarządza starostwo.

KOMENTARZE2

  • karetka 2023-04-27 14:52:53
    Taka karetka jezdzdzi od ośmiu lat w Katowicach Kontemer z noszami Bariatrycznymi do 725kg Śląska Grupa Ratownicza Paramedix
  • MichMed 2023-04-26 18:58:05
    Nie jest pierwszy, kopiuj wklej z innego artykułu, zero rzetelności. PIERWSZY TAKI AMBULANS BYŁ I JEST W BYDGOSZCZY.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!