Partnerzy portalu

Przedszkolaki bez próchnicy - rusza bezpłatny projekt

  • PAP
  • Opublikowano: 14 lutego 2015 - 15:18 | Zaktualizowano: 14 lutego 2015 - 15:25
Do końca marca przedszkola z całej Polski mogą zgłaszać się do udziału w projekcie "Dzieciństwo bez próchnicy".

Przedszkola wyłonione w procesie rekrutacji będą mogły wziąć udział w projekcie na jeden z dwóch sposobów. W ramach edukacji bezpośredniej edukatorzy poprowadzą zajęcia, na których dzieci nauczą się, jak prawidłowo szczotkować i dbać o zęby. W ramach edukacji pośredniej nauczyciele będą brali udział w szkoleniach, na których dowiedzą się, jak skutecznie wyrabiać prawidłowe nawyki zdrowotne u podopiecznych.

Przedszkola otrzymają też pakiety materiałów i pomocy dydaktycznych, które pomogą nauczycielom prowadzić zajęcia dla dzieci z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Są to m.in. scenariusze zajęć pokazujące, jak w formie zabawy zachęcać do dbania o czystość i zdrowie zębów, a także filmy edukacyjne o tym, jak prawidłowo myć zęby.

Przedsięwzięcie jest realizowane przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (w partnerstwie z ośmioma uczelniami medycznymi) dzięki środkom Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz dotacji ministra zdrowia.

Szczegóły dot. projektu i procedury zgłoszeń dostępne są na stronie projektu "Dzieciństwo bez próchnicy" - www.zebymalegodziecka.pl. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Specjaliści od stomatologii podkreślają, że zły stan jamy ustnej spowodowany działaniem bakterii ma negatywny wpływ na ogólne zdrowie, np. poprzez zwiększanie ryzyka chorób układu krążenia i zaburzeń metabolicznych.

Eksperci przypominają, że próchnicy można zapobiegać, stosując równolegle kilka meto: utrzymanie higieny jamy ustnej, racjonalne żywienie, uzupełnianie związków fluoru, wczesne leczenie próchnicy (również zębów mlecznych) i edukacja zdrowotna.

Z raportu Ipsos opublikowanego w marcu 2014 r. wynika, że ponad 80 proc. polskich uczniów w wieku 6-12 lat ma próchnicę zębów, a w grupie dzieci między 5. a 9. rokiem życia odsetek ten jest jeszcze wyższy i wynosi 84 proc.

Raport został przygotowany na podstawie analizy rezultatów bezpłatnych przeglądów stomatologicznych prowadzonych w ramach programu "Chroń Dziecięce Uśmiechy". Od września do listopada 2013 r. przebadano ponad 5,8 tys. dzieci w pięciu województwach: opolskim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, podkarpackim oraz lubelskim.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!