Partnerzy portalu

Szpital w Bytomiu po modernizacji zaoszczędzi 1 mln zł rocznie

1 mln zł rocznie zaoszczędzi na ogrzewaniu i prądzie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu po zakończeniu prowadzonej tam właśnie modernizacji cieplnej.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W placówce wymieniane są okna i drzwi zewnętrzne, instalacje centralnego ogrzewania, montowane są też panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Remont obejmuje też ocieplenie ścian i wymianę oświetlenia na ledowe.

Wartość projektu finansowanego z budżetu Unii Europejskiej i województwa śląskiego wynosi ponad 12 mln zł.

"To kolejny przykład dobrze zainwestowanych unijnych pieniędzy w Bytomiu, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych" - wskazała w środę członkini zarządu woj. śląskiego Izabela Domogała, której podlegają marszałkowskie placówki służby zdrowia w regionie. "Poprawią się warunki pracy personelu i leczenia pacjentów z całego regionu. Nie bez znaczenia jest też ekologiczny aspekt tej inwestycji" - dodała Izabela Domogała.

W sumie termomodernizacja obejmie 6 obiektów, powstałych w różnych okresach - od 1905 r. po lata 80. ubiegłego stulecia. Na ukończeniu są prace w budynku B, w którym znajduje się blok operacyjny. W sumie remont ma potrwać do końca przyszłego roku.

Czytaj też: 10 nowych ambulansów kupiła Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie

Dyrektor szpitala Wojciech Michalik poinformował, że dzięki tej inwestycji koszty ogrzewania w modernizowanych budynkach spadną o 61 proc. Rachunki za ogrzewanie i prąd całego szpitala wynoszą obecnie 2 mln 277 tys. zł rocznie, zaś po zakończeniu inwestycji szacunkowo mają wynosić 1 mln 507 tys. zł.

Spadną też rachunki za wodę. W szpitalu zamontowane zostaną automatyczne, samozamykające się baterie do wody, dzięki którym pobór wody spadnie o co najmniej 15 proc., co w skali roku da około 90 tys. zł oszczędności.

Projekt jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w kwocie 7,3 mln zł, ok. 4,5 mln zł pochodzi z budżetu województwa śląskiego, a pozostała kwota to środki własne szpitala.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!