Partnerzy portalu

W Częstochowie odbędzie się Industriada. Jest program wydarzeń

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 5 czerwca 2023 - 13:22
Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego odbędzie się 17 czerwca, w Częstochowie. Uczestniczyć w nim będą: Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Muzeum Historii Kolei oraz Muzeum Produkcji Zapałek.
  • Zwiedzanie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza z emerytowanymi górnikami ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Częstochowie odbędzie się w 3 turach w następujących godzinach: 12.00-13.00, 13.30-14.30, 15.00-16.00.
  • Program przygotowało Muzeum Historii Kolei, który trwać będzie od godz. 11.00 do 18.00. Wśród wydarzeń znalazł się m.in.: pokaz symulatora jazdy lokomotywą, zwiedzanie parowozu-pomnika TKt48-151 z przewodnikiem, przejazdy drezyną.
  • O godz. 10.00 będzie można obejrzeć wystawę zorganizowaną w związku z jubileuszem 140-lecia istnienia Częstochowskiej Zapałczarni. Chętnych zapraszają jeszcze: Stary Młyn - Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach oraz Wieża Wyciągowa w Porębie koło Zawiercia.

17 czerwca odbędzie się Święto Szlaku Zabytków Techniki w Częstochowie

Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego odbędzie się 17 czerwca, w Częstochowie.

Podobnie jak w poprzednich latach, w tegorocznej Industriadzie, organizatorzy polecają zwiedzić: Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Muzeum Historii Kolei oraz Muzeum Produkcji Zapałek, a także uczestniczyć w imprezach towarzyszących. Motywem przewodnim edycji jest "Sztuka przemysłu".

Zwiedzanie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza z emerytowanymi górnikami

Zwiedzanie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza z emerytowanymi górnikami ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Częstochowie odbędzie się w 3 turach w następujących godzinach: 12.00-13.00, 13.30-14.30, 15.00-16.00. Przybliżona zostanie historia oraz praca na kopalniach rud żelaza na Częstochowskim Obszarze Rudonośnym.

W trakcie zwiedzania uczestnicy zobaczą narzędzia i maszyny górnicze stosowane w przeszłości na kopalniach rudnych, a od samych górników dowiedzą się wielu ciekawostek na temat ich pracy. Zwiedzaniu towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci i dorosłych, happening, a także wyświetlony zostanie pokaz slajdów autorstwa Piotra Majchrzaka, prezentujące fotografie obiektów wchodzących w skład tzw. śląskiego dziedzictwa przemysłowego.

Program przygotowało także Muzeum Historii Kolei

Bardzo bogaty program przygotowało Muzeum Historii Kolei, który trwać będzie od godz. 11.00 do 18.00. Wśród wydarzeń znalazł się m.in.: pokaz symulatora jazdy lokomotywą, zwiedzanie parowozu-pomnika TKt48-151 z przewodnikiem, przejazdy drezyną - pokaz pracy maszyny (HIT!) oraz zwiedzanie nastawni przewodnikiem. To są atrakcje niedostępne na co dzień.

O godz. 10.00 zainteresowani są mile widziani na wystawie zorganizowanej w związku z jubileuszem 140-lecia istnienia Częstochowskiej Zapałczarni. Ekspozycja prezentuje rozwój zakładu produkującego zapałki, a atrakcją będzie prezentacja kolekcji rzeźb z jednej zapałki. Zwiedzaniu towarzyszyć będą także filmy związane z częstochowską fabryką zapałek. Starsze pokolenie z pewnością pamięta słynne częstochowskie zapałki z czarnym kotem na pudełku.

Poza Częstochową w regionie chętnych zapraszają jeszcze: Stary Młyn - Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach oraz Wieża Wyciągowa w Porębie k. Zawiercia.

Ze względu na fakt, że poszczególne wydarzenia zaplanowane są na konkretne godziny, zainteresowani powinni poznać dokładny program wydarzeń. Chętni znajdą wykaz wydarzeń dla całego województwa śląskiego pod adresem: https://industriada.pl/program/

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!