Partnerzy portalu

ABW monitoruje sytuację w internecie

  • PAP
  • 19 października 2012 - 19:13 | Aktualizacja: 19 października 2012 - 19:16
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na bieżąco monitoruje sytuację w internecie w zakresie domen rządowych - zapewnił w piątek minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, pytany o zapowiadany atak hakerów z grupy Anonymous.
"ABW wysyła stosowne rekomendacje i wskazówki. To administratorzy poszczególnych stron odpowiadają bezpośrednio za jakość ich zabezpieczeń" - powiedział Cichocki na konferencji prasowej w kancelarii premiera.

Przypomniał, że takie zalecenia i informacje były wysyłane po poprzednich atakach hakerów i są na bieżąco wysyłane, gdy pojawiają się "istotne informacje dla administratorów". "Mamy nadzieję, że oni się do tego stosują. Niektórzy proszą nawet o audyty bezpieczeństwa ABW. Koordynuje to dosyć ściśle Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji" - powiedział Cichocki.

"Moment ataku jest takim sprawdzam. Na ile administratorzy poszczególnych serwisów naprawdę wzięli do serca sobie te zalecenia i przejęli się problemem, a na ile np. tylko markują działania" - dodał szef MSW.

W styczniu doszło do serii ataków hakerów na strony administracji publicznej. Miało to związek z zapowiedzią podpisania przez Polskę porozumienia dotyczącego walki z naruszeniami własności intelektualnej ACTA.

W marcu prokuratura poinformowała o wszczęciu śledztwa dotyczącego zablokowania dostępu do witryn internetowych kancelarii: prezydenta, premiera i Sejmu oraz resortów: administracji i cyfryzacji, finansów, edukacji narodowej, obrony, kultury, spraw wewnętrznych oraz spraw zagranicznych. Badane jest także zablokowanie stron KGP, CBA i BOR.

Podstawą postępowania prokuratury jest przepis kodeksu karnego mówiący, iż "kto, nie będąc do tego uprawnionym, przez transmisję, zniszczenie, usunięcie, uszkodzenie, utrudnienie dostępu lub zmianę danych informatycznych, w istotnym stopniu zakłóca pracę systemu komputerowego lub sieci teleinformatycznej, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat".

Z kolei w maju Centralna Komisja Egzaminacyjna zawiadomiła policję i ABW o ataku hakerskim na swoją stronę internetową. Na stronie CKE hakerzy umieścili wulgarne filmy i fotomontaże ośmieszające polski system edukacji i szkalujące papieża Jana Pawła II.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!