Partnerzy portalu

Audiobooki poprowadzą niewidomych przez opolskie zoo

  • PAP
  • 16 lipca 2014 - 17:25
- Audiobook z dźwiękami wydawanymi przez najpopularniejsze zwierzaki opolskiego zoo, udźwiękowiony terminal z opisem ogrodu - takie udogodnienia dla niewidomych i słabowidzących pojawią się w zoo w Opolu.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

- Terminal ma stanąć w pobliżu wejścia i kas, tak by niewidomi i słabo widzący mogli już na początku zwiedzania dowiedzieć się czegoś o zoo - powiedziała Ilona Nawankiewicz z Fundacji Szansa dla Niewidomych. Opis ogrodu będzie dostępny w formie dźwiękowej, a także w alfabecie Braille'a.

Potem w wycieczce słabowidzącym ma pomóc specjalny album z dużymi, wyraźnymi zdjęciami 20 zwierząt, ich ryciny i opisy Braille'm. Będzie też można skorzystać z audiobooku z nagranymi odgłosami mieszkańców zoo. Wśród opisanych zwierząt będą m.in. uchatki, goryle czy żyrafy, czyli zwierzaki, które zwiedzający opolski ogród szczególnie lubią. Dostępnych też będzie pięć dotykowych map z poszczególnymi sektorami ogrodu.

"Będzie to na pewno duże ułatwienie w zwiedzaniu" - zapewniła Nawankiewicz. Jak dodała, przygotowano po sto audiobooków i albumów. Część z nich zostanie w zoo i będzie mogła być wypożyczana, a część trafi bezpośrednio do niewidomych i niedowidzących.

Wszystko to zostanie przygotowane w ramach projektu sfinansowanego z konkursu przeprowadzonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) w ramach dotacji przyznawanych z pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przez samorząd województwa opolskiego. Koszt projektu to 33 tys. zł.

W ubiegłym roku podobne ułatwienia wprowadzono - także w ramach projektu - w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Zawisły w nim brajlowskie tabliczki informacyjne i stanęła dotykowa miniatura makiety XVIII-wiecznego Opola. Muzeum zostało też zaopatrzone w napisany językiem Braille'a informator o placówce oraz opisany w ten sposób plan powierzchni wystawienniczych na I piętrze placówki.

"Tym razem projekt realizujemy z ogrodem zoologicznym, bo jest on z pewnością jedną z większych turystycznych atrakcji Opola" - dodała Nawankiewicz.

Wicedyrektor opolskiego zoo Krzysztof Kazanowski powiedział, że pomysł wprowadzenia takich udogodnień pojawił się m.in. po tegorocznej edycji prowadzonej przez ogrody zoologiczne akcji - Dream night at the zoo. W ramach tej akcji w każdy pierwszy piątek po Dniu Dziecka późnym popołudniem i wieczorem ogród odwiedzają niepełnosprawne dzieci. W tym roku były to właśnie dzieci niewidome lub słabowidzące. W ramach współpracy - jak powiedział Kazanowski - ogród ma dostarczyć Fundacji zdjęcia opisy i mapy.

Ułatwienia mają być dostępne pod koniec tego roku, na przełomie listopada i grudnia.

W ramach podobnego projektu Fundacja Szansa dla Niewidomych wydała w ub. roku napisany alfabetem Braille'a i powiększoną czcionką, dwutomowy przewodnik "Dotknij pięknej Opolszczyzny". Opisano w nim 40 atrakcji regionu - m.in. zamek w Mosznej, Górę Św. Anny, Nysę oraz Opole i jego największe atrakcje.

Wydawnictwo, które ukazało się w ub. roku w 100 egzemplarzach, rozeszło się błyskawicznie. Dlatego Fundacja postanowiła wydać książkę jeszcze raz, także w 100 egzemplarzach. Ma być gotowa do grudnia. Nawankiewicz dodała, że będą to trzy tomy - by wygodniej się z nich korzystało - w których znajdzie się dodatkowo opis ośmiu opolskich atrakcji, m.in. Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu oraz zamków w Rogowie Opolskim i Dąbrowie Niemodlińskiej. Pieniądze na ten cel - 38 tys. zł - także pozyskano z konkursu przeprowadzonego przez ROPS ze środków przyznawanych przez samorząd województwa opolskiego w ramach dotacji PFRON.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!