Partnerzy portalu

Całe Mazowsze w zasięgu internetu

  • PAP
  • 15 lipca 2013 - 15:46
W ramach projektu „Internet dla Mazowsza” do 2015 roku 95 proc. obywateli i 100 proc. instytucji publicznych i firm w województwie uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu – podał na poniedziałkowej konferencji marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

„Internet dla Mazowsza" to największy projekt realizowany w ramach perspektywy unijnej na lata 2007- 2013 na terenie województwa Mazowieckiego. Dzięki niemu wszyscy mieszkańcy Mazowsza będą mieli zapewniony dostęp do szerokopasmowego internetu.

Wartość całego przedsięwzięcia wyniesie ok. 460 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii wyniesie ponad 340 mln zł.

Agencja Rozwoju Mazowsza (ARM), odpowiedzialna za projekt, w ramach przetargu wyłoniła wykonawcę sieci szerokopasmowej, którym zostało polsko - koreańskie konsorcjum KT Corporation. Konsorcjum będzie także zarządzać i utrzymywać sieć przez 7 lat.

Projekt zakłada budowę 3680 km sieci światłowodowej, na bazie której przedsiębiorcy będą mogli budować własne sieci dostępowe na terenach, na których budowa sieci szerokopasmowego internetu była dotychczas dla nich nieopłacalna. Jak powiedział Krzysztof Filiński członek zarządu ARM, obecnie ok. 1 mln mieszkańców województwa pozostaje przez to bez internetu.

Dzięki projektowi, już w 2014 roku infrastruktura teleinformatyczna zostanie doprowadzona do wszystkich sołectw w województwie.

Według marszałka Struzika projekt ten posunie Mazowsze w rozwoju cywilizacyjnym znacznie do przodu oraz wpisze się w strategię Europa 2020, która zakłada dostęp wszystkich obywateli Unii do szybkiego internetu nowej generacji.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!