Partnerzy portalu

Czy z Polski zniknie gotówka? Minister od cyfryzacji zabiera głos

Chcemy zapewnić Polakom szeroki dostęp do cyfrowych usług publicznych - deklarował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podczas konferencji „Śląski ład”. Mówił, że obecny rząd ma program dotyczący cyfryzacji, ale nie za wszelką cenę – nie zamierza np. rezygnować z gotówki.
  • Nie ma zgody na cyfrowy pieniądz, że będzie obrona polskiej gotówki - zapewnił minister Cieszyński.
  • Cieszyński przekonywał, że to Prawo i Sprawiedliwość jest "najbardziej cyfrową formacją polityczną w historii Polski", ponieważ jest jedynym ugrupowaniem, które ma program dotyczący cyfryzacji.
  • Dodał, że jesteśmy też potentatem, jeżeli chodzi o nowe prawodawstwo w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. 

Jubileuszowa, 10. edycja konferencja z cyklu "Śląski ład", zorganizowana w poniedziałek w Mysłowicach z inicjatywy europosłanki PiS Izabeli Kloc oraz Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, odbyła się pod hasłem "Ład czy chaos? Dokąd zmierza, świat, Europa, Polska i Śląsk?".

W swoim wystąpieniu minister cyfryzacji nawiązując do hasła kampanii promującej nową wersję aplikacji mObywatel "zrób to prościej" wskazał, że cyfryzacja oznacza m.in. zwiększenie dostępności obywatela do usług państwa i - w znacznej mierze - korzystanie z nich w sposób spersonalizowany, na własnych warunkach.

Odwołał się przy tym do dziedzictwa Lecha Kaczyńskiego, który - jak mówił - niegdyś w warszawskim ratuszu wprowadził wydział obsługi mieszkańców, co oznaczało zmianę z załatwiania spraw w pozamykanych gabinetach na podejście "frontem do klienta'.

"Tak powinien wyglądać standard świadczenia usług publicznych. My chcemy mieszkańcom Polski, obywatelom Polski, zaproponować właśnie taki cyfrowy, w telefonie, wydział obsługi mieszkańca, jak pan prezydent Kaczyński zaproponował - i to była wtedy rewolucja - warszawiakom, kiedy był prezydentem Warszawy" - zobrazował.

"To jest fundament strategii Prawa i Sprawiedliwości, żeby nie zadowolić się tym, że udało nam się dogonić niektóre kraje europejskie, jeżeli chodzi o zamożność, tylko żeby iść dalej. Polska przeszła drogę przez ostatnie 30 lat od ok. 30 proc. średniej unijnej zamożności do prawie 80 proc. teraz musimy iść dalej, by znaleźć się powyżej tej europejskiej średniej" - mówił minister cyfryzacji.

"Żeby to zrobić, trzeba być potentatem także w branży technologicznej. Stąd szereg działań naszego rządu dotyczących tego, żeby nie tylko mówić o tym, co tu i teraz, ale też żeby wyjść w przyszłość. To znajduje odzwierciedlenie w naszym programie, który nie jest programem na rok, ale na osiem lat, a - co więcej - zawiera też taką część wizyjną, co będzie później" - zaznaczył.

Nie chodzi o cyfryzację za wszelką cenę, tylko z postawieniem jasnych granic

Cieszyński przekonywał, że to Prawo i Sprawiedliwość jest "najbardziej cyfrową formacją polityczną w historii Polski", ponieważ jest jedynym ugrupowaniem, które ma program dotyczący cyfryzacji. Odwołał się przy tym do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na niedawnej konwencji programowej, że nie chodzi o cyfryzację za wszelką cenę, tylko z postawieniem jasnych granic.

"Taką bardzo symboliczną granicą jest to, że nie ma zgody na cyfrowy pieniądz, że będzie obrona polskiej gotówki. My rozumiemy, że ta technologia ma swoje granice, (…) musimy walczyć o suwerenność w wymiarze cyfrowym - i to będziemy robić" - zadeklarował.

Ocenił przy tym, że zagrożenia dotyczące korzystania z cyfrowych usług publicznych są często w pewnym sensie wyolbrzymiane. "Bezpieczeństwo rejestrów państwowych jest jednym z najważniejszych zadań, które stoi przed ministrem cyfryzacji. Myślę, że do tej pory wywiązujemy się z tego dobrze. Mamy zabezpieczenia na takim poziomie, że np. nie słychać o tym, żeby ktoś uzyskał niepowołany dostęp do rejestru PESEL i to nie dlatego, że się o tym nie mówi, tylko dlatego, że on po prostu jest dobrze zabezpieczony" - zaznaczył.

Polskim rozwiązaniom przyglądają nie tylko w Polsce

"Jesteśmy też potentatem, jeżeli chodzi o nowe prawodawstwo w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Jesteśmy w stanie stworzyć rozwiązania, którym się przyglądają nie tylko w Polsce, ale też w innych stolicach europejskich. To pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość to jest formacja, która ma pomysł na cyfryzację - chyba jeden z najważniejszych elementów, którymi się zajmuje administracja, czyli na obszar technologiczny" - powtórzył.

Pytany o odniesienie pozycji Polski w tej dziedzinie do międzynarodowej konkurencji, Cieszyński uznał, że dzięki temu, że w ostatnich latach Polska zrobiła w niej duży postęp, znajduje się dzisiaj "blisko rozsądnego środka".

Poniedziałkowa, jubileuszowa konferencja "Śląski ład" była podsumowaniem dotychczasowego cyklu spotkań pod takim tytułem. Na bazie intelektualnego i merytorycznego dorobku wcześniejszych debat uczestnicy spotkania zastanawiali się - jak podali organizatorzy - "nad optymalnymi rozwiązaniami rozwojowymi dla Śląska, Polski, Europy i świata".

 

 

KOMENTARZE1

  • głos normalności 2023-09-18 22:34:13
    Zdecydowana większość starszych pokoleń mających obecnie 60-parę i 70-parę lat oraz bardzo dużo osób w średnim wieku mających obecnie 40-parę i 50-parę lat a także całkiem sporo ludzi urodzonych w latach 80-tych, 90-tych i po 2000-nym roku - słowem jakieś 70-80% społeczeństwa opowiedziałoby się za u...miarem i zdroworozsądkową normalnością, za strategią jaka znajduje się w komentarzu pod artykułem z tego linku: w w w.wnp. pl/tech/digitalizacja-i-technologie-zawaza-na-naszej-przyszlosci,526102.html#comment . Tylko 20-30% społeczeństwa byłaby innego zdania, a byliby to głównie ci co są zwąchani z lobbystami cyfrowymi, bezgotówkowymi, bezprzewodowymi czy też telekomunikacyjnymi oraz socjopatyczni psychopaci, którzy ślepo i bezgranicznie ufają w "postęp i naukę", "nowoczesność" "progres" - słowem liberalno-libertyńscy zwyrodnialcy, którzy nienawidzą umiaru, rozsądku, zdrowej harmonii i równowagi tylko wolą rzeczywistość rodem z filmu science-fiction, w której jest pełno kontroli, inwigilacji i zniewolenia( wszystko dla rzekomej troski i wygody oraz bezpieczeństwa - krzywo pojmowanych), rzeczywistość gdzie człowiek pozbawiony i pozbawiany jest czasu, zdrowia, prywatności i wolności jednocześnie będąc rozleniwianym, ogłupianym i uzależnianym. Cyfrowemu komunizmowi i technologicznemu faszyzmowi mówimy won!.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!