Partner portalu

Dostęp do internetu wpisany do Konstytucji?

Małgorzata Gleń, dyrektor grupy fuzji i przejęć w Dziale Doradztwa Podatkowego KPMG zwraca uwagę, że w wielu miejscach kraju, szczególnie na wschodzie Polski, mieszkańcy nie mogą korzystać z szybkiego internetu. – Uważam, że dostęp do szerokopasmowego internetu powinien być podstawowym prawem zapisanym w Konstytucji dla każdego Polaka – uważa Małgorzata Gleń. – Bez szerokopasmowego internetu w każdym miejscu w Polsce nie będziemy mogli zbudować nowoczesnych biznesów opartych o nowe technologie – dodaje.

Małgorzata Gleń, dyrektor grupy fuzji i przejęć w Dziale Doradztwa Podatkowego KPMG jest zdania, że jednym z wyzwań udanej cyfryzacji kraju jest kapitał ludzki. – Pierwsza kwestia to właściwa edukacja. Na możliwie wczesnym etapie powinniśmy rozpocząć edukację w naukach ścisłych: matematykę, informatykę – wyjaśnia Małgorzata Gleń.

Druga to zmiana kompetencji. – Cyfryzacja w polskich firmach przebiega w ten sposób, że część stanowisk będzie musiała być zlikwidowana. Z drugiej strony konieczne będzie zatrudnienie nowych specjalistów. Bardzo istotne będzie to, aby firmy w bardzo elastyczny sposób potrafiły wykształcić w swoich pracownikach zupełnie nowe kompetencje cyfrowe – dodaje Małgorzata Gleń.

Ważną sprawą związaną z kapitałem ludzkim jest sama chęć do zmiany. W opinii Małgorzaty Gleń u polskich przedsiębiorców, ale też pracowników nie ma dużej świadomości, co dobrego cyfryzacja może im przynieść.

Cała rozmowa z Małgorzatą Gleń w wideo poniżej:

KOMENTARZE1

  • zerwać cyfrowe kajdany 2019-10-26 20:46:16
    "Bez szerokopasmowego internetu w każdym miejscu w Polsce nie będziemy mogli zbudować nowoczesnych biznesów opartych o nowe technologie" - A jakież to są te nowoczesne biznesy oparte o nowe technologie? Przyznajcie się lepiej, że chodzi wam o gospodarkę opartą o dane, a w zasadzie o bogace...nie się kosztem prywatności ludzkiej, by gromadzić i analizować dane gdzie, jak, ile, czym , kiedy popadnie. Na tym to polega - pobieraj smartfonowe aplikacje od czego wlezie i/lub zakładaj konta w sieci a za skorzystanie z danej usługi płać tylko bezgotówkowo. Słowem przyszłość ma się sprowadzać do tego, że jesteśmy chcąc nie chcą zakładnikami smartfonów i wszechobecności wi-fi, by te oto kwestie były niczym tlen i woda, bez których nie będziemy w stanie funkcjonować. To się nazywa drodzy państwo niewolnictwo, czas nazywać rzeczy po imieniu, komuś zależy na tym byśmy bez smartfona nie mogli nic zrobić i gdziekolwiek byśmy nie byli to mamy rutynowo pytać się czy jest dostęp do wi-fi, tylko dlatego, żeby bez chwili przerwy gmerać coś w internecie albo wchodzić na Fejsa czy Insta albo na jakieś gierki czas tracić czy aplikacje zabijające czas. Dziwić się potem, że nic nam się nie chce, zmęczeni jesteśmy, zaganiani - a odstawić odrażającego smartfona i cieszyć się wolnością, wi-fi ograniczyć do minimum i cześć. Żadne social media i żadne smartfony nie będą dyktować ludziom jak mają żyć, toż to obłęd a nie postęp, czas zejść na ziemię, dosyć tej fetyszyzacji rzeczywistości modłę science-fiction  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!