Partnerzy portalu

E-obywatel i e-recepty to dopiero początek. Plany są ambitniejsze

Ocena negatywnych zjawisk atmosferycznych, a idąc dalej: planowanie produkcji roślinnej przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, łącznie z technologiami satelitarnymi pozwoli na stworzenie rzeczywistego i pomocnego narzędzia - mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, do niedawna podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju i technologii, Michał Wiśniewski. System e-obywatel, e-recepty, rozwój systemu rejestrów państwowych czy możliwość załatwienia formalność urzędowych online - to, jego zdaniem, dopiero początek wielkich zmian.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

- W tej chwili trwa budowa ogromnego systemu tak zwanego S2MUR, który będzie obrazował susze, wymoknięcia i wymarznięcia przez satelity. Poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji i nałożenie specjalnych filtrów na satelity będziemy w stanie szybciej o 20 czy nawet 40 dni przewidzieć te zjawiska - zapewnia Michał Wiśniewski.

Budowa nowoczesnego systemu ma zakończyć się w 2024 roku. Główny cel projektu to wspomaganie decyzji użytkowników zarówno w czasie typowego okresu wegetacyjnego oraz w sytuacjach nadzwyczajnych, jak klęski naturalne powstałe na skutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

- Każdy rolnik będzie mógł zarządzić taką informacją. Będzie mógł dokonać różnych działań agrotechnicznych, będzie mógł nawodnić, wysiać więcej nawozów - dodaje nasz rozmówca.

System satelitarnego monitorowania upraw rolnych - S2MUR - obejmie ok. 16 mln ha powierzchni upraw, 1,43 mln gospodarstw i 35 mln działek. Szacowany budżet projektu S2MUR: 164 mln złotych brutto.

Czytaj też: Kto opracuje system satelitarnego monitorowania upraw rolnych dla KOWR?

- To właśnie przyszłość, przed którą nie uciekniemy, a warto jej się uczyć, warto w nią inwestować jako administracja publiczna - podkreśla Michał Wiśniewski i wymienia kolejne przykłady skutecznego wykorzystania nowych technologii w administracji publicznej.

- Przykład z mojego podwórka, czyli Ministerstwa Rozwoju i Technologii: bot, który odpowiada na pytania przedsiębiorców; takich telefonów i pytań związanych z aktualną działalnością były już trzy miliony - to pokazuje jak dużą pracę już wykonuje w administracji publicznej sztuczna inteligencja - precyzuje.

System e-obywatel, e-recepty, rozwój systemu rejestrów państwowych czy możliwość załatwienia formalność urzędowych online - to, zdaniem Michała Wiśniewskiego, dopiero początek wielkich zmian.

- Oczywiście pandemia przyspieszyła pewne procesy; każdy kraj, w którym były podobne restrykcje również poszedł technologicznie do przodu. Dlatego nie możemy tu spoczywać na laurach, lecz cały czas iść do przodu - dopowiada b. wiceminister .

KOMENTARZE3

  • rozsądek nakazuje umiar 2022-05-10 01:22:58
    "wsi spokojna wsi wesoła... zapraszamy na Białoruś albo do innego skansenu." - ha ha, typowa odzywka poirytowanego lobbysty, najpierw ośmieszacie oponentów poglądowych, a jeśli przeciwników waszego "uszczęśliwiania" na siłę będzie więcej to będziecie cenzurować lub nasyłać jakieś... bojówki? Wcale bym się nie zdziwił. "Czemu w PL zawsze tylu oszołomów? :( " - nie, w Polsce nie ma aż tyle oszołomów, lobbystów cyfrowych, telekomunikacyjnych, bezgotówkowych, bezprzewodowych na szczęście jest niewiele i bardzo dobrze, oby nie rośli w siłę, bo im bardziej będą słuchani i dochodzić będą do głosu tym bardziej będą natarczywi i bezwzględni w zaprowadzaniu od górnie i na siłę zmian. "zamiast uczyć się od mądrzejszych (np. Niemcy)" - A dlaczego my ciągle się musimy od kogoś uczyć? Dlaczego ciągle ma być naszemu krajowi dyktowane jak ma wyglądać demokracja, praworządność, jak obywatele mają żyć i funkcjonować, dlaczego mamy bezgranicznie i bezrefleksyjnie wdrażać różne dyrektywy, wytyczne, agendy nawet jeśli są one zbędne i wręcz szkodliwe? Na swoim podwórku powinniśmy móc robić to co się nam podoba i ani sąsiadowi ze wschodu ani z zachodu nic do tego. "to my patrzymy z podziwem na ciemnogrody..." - tak, jasne, bo tylko dlatego, że nie pojmujemy postępu, progresu, nowoczesności tych pojęć w sposób krzywy czyli liberalno-lewicowy to już jesteśmy "ciemnogrodem". Widać, że źle pojmowany "postęp" "progres" wyprał ci mózg, szkoda gadać. PS. A tak w ogóle to sowa jest masońskim symbolem.  rozwiń
  • sowa 2022-05-09 08:38:16
    Do Nieujarzmiona Polska: wsi spokojna wsi wesoła... zapraszamy na Białoruś albo do innego skansenu. Czemu w PL zawsze tylu oszołomów? :( zamiast uczyć się od mądrzejszych (np. Niemcy) to my patrzymy z podziwem na ciemnogrody...
  • Nieujarzmiona Polska 2022-05-09 06:33:39
    Nawet jeśli lobbyści cyfrowi, bezprzewodowi, telekomunikacyjni i bezgotówkowi połączą siły to obywatele i tak zaprowadzą dawną, zdroworozsądkową normalność jeśli tego zechcą i mocne parcie ku temu będzie, czy się to lobbystycznym szajkom mentalnych terrorystów będzie podobało czy nie. Kto wprowadza ...podłe i wyrachowane zmiany bez wiedzy obywateli, bez należytego pytania ich o zdanie nie mówiąc o zgodzie? Chyba tylko osobistości wybitnie bezwzględne, o zaburzeniach maniakalno-obsesyjnych i skłonnościach, zakusach czy zapędach socjopatyczno-psychopatycznych. Nikt już nie jest głupi, coraz więcej ludzi się budzi i dostrzega to jak cyfrowe programy, agendy i inne wymysły będą użyte przeciwko ludziom. Tak, właśnie smartfony, wi-fi, media społecznościowe, biometrie, bezgotówkowość, 5G, internet rzeczy, drony, zaawansowana algorytmizacja i robotyzacja - wszystko to razem jest i będzie wykorzystywane przeciwko ludziom, by im odebrać czas, zdrowie, prywatność i wolność przy jednoczesnym rozleniwieniu, ogłupieniu, uzależnieniu by wybudować system pełen kontroli, inwigilacji, zniewolenia. w w w. wnp. pl/tech/rewolucyjna-szansa-dla-polski-widoki-na-prywatne-sieci-5g,556121.html#comment - polecam zobaczyć komentarz pod tym artykułem, świetna instrukcja jak obalić wzrastający despotyzm, dyktaturę antyludzkiego pseudo-postępu. Dość upieprzania ludziom rzeczywistości przez zbędne zmiany, których oczekują jedynie strony lobbingowe i nikt inny. Stop cyfrowemu komunizmowi i technokratyzmowi.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!