Partnerzy portalu

ePUAP bez zaufania obywateli

Po trzech miesiącach nadal niewiele osób korzysta z systemu ePUAP. Większość spraw w urzędach ciągle załatwiamy tradycyjnie. Samorządy powinny zachęcać do posługiwania się platformą elektroniczną.
Kontakty z urzędami miały być szybsze oraz niewymagające osobistego stawiennictwa w urzędzie. Miała gwarantować elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Miliony na ePUAP w urzędach

Założenia były proste. Urzędy administracji publicznej, w tym samorządy na specjalnie stworzonym przez resort spraw wewnętrznych portalu udostępniają katalog załatwianych przez nich elektronicznie spraw.

Czytaj też: Wniosek o prawo jazdy na ePUAP

Dzięki ePUAP można np. dopisać się do spisu wyborców, zgłosić dziecko do szkoły czy przedszkola. Ułatwień w kontaktach z administracją mogli się spodziewać także przedsiębiorcy. Powinni tak załatwiać sprawy związane z rozpoczynaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej czy zamówieniami publicznymi.

Czytaj też: Samorządowi liderzy elektronicznych usług

To jednak w większości przypadków tylko teoria. Niektóre samorządy umożliwiają swoim mieszkańcom załatwienie przez ePUAP ponad 100 spraw, ale większość gmin jednak pozwala załatwić elektronicznie najwyżej kilkanaście spraw.

Przyczyn małej popularności ePUAP jest kilka. Na platformie dostępne są tylko nieliczne usługi, a dodatkowo oferuje je mała liczba podmiotów. Ponadto gminni informatycy zwracają uwagę na problemy techniczne związane z tym przedsięwzięciem.

Minie jeszcze sporo czasu, aż mieszkańcy nauczą się komunikacji z urzędem w sposób elektroniczny– podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.
KOMENTARZE3

  • były urzędnik 2011-09-08 14:06:32
    Nie przesadzajcie!Słuchają,słuchają.Nie tylko od święta.Są i tacy,którzy na codzień biorą sobie sprawy mieszkańców do serca !
  • JOTKA 2011-09-08 14:01:27
    Hallo masz rację. Niestety. Sami siebie słuchają, jak Cezar
  • HALLO 2011-09-08 11:26:12
    czy ktoś nas słucha? to było wiadome od początku....

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!