Partner portalu

Europejski Tydzień Kodowania

  • pap
  • 10 października 2014 - 13:23
W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji odbyła się konferencja inaugurująca Europejski Tydzień Kodowania, któremu patronuje Komisja Europejska, a w Polsce - m.in. resort administracji i cyfryzacji.

- Programowanie oraz umiejętności cyfrowe są bardzo ważne dla przyszłości zarówno Polski, jak i Unii Europejskiej - powiedział Bogdan Dombrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

Dodał, że rosnące zapotrzebowanie na pracowników posiadających umiejętności programowania jest jednym z największych wyzwań rynku pracy. Jak szacuje Komisja Europejska do 2015 roku na unijnym rynku pracy może brakować niemal 900 000 pracowników wykwalifikowanych w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

 Czytaj też:  Uwaga na fałszywy system Besti@

- Znaczenie tych umiejętności będzie rosnąć wraz ze wzrostem wykorzystania technologii cyfrowych we wszystkich sektorach gospodarki. Dlatego wspieramy najbardziej wartościowe inicjatywy i innowacyjne projekty dotyczące kluczowych aspektów rozwoju cyfrowego, takie jak startujący jutro Europejski Tydzień Kodowania - zapewnił wiceminister Dombrowski.

Czytaj też: Rozwój e-administracji, internet szerokopasmowy wśród priorytetów nowego szefa MAC

Zaznaczył również, że ministerstwo dostrzega potencjał sektora pozarządowego i dlatego organizuje konkursy dla organizacji pozarządowych na dotacje pozwalające realizować projekty związane z promowaniem nauki programowania, adresowane zarówno do młodzieży, jak i osób dorosłych.

W inauguracji Europejskiego Tygodnia Kodowania uczestniczyli m.in.: europoseł, Michał Boni, Blanka Fijołek, Mistrzyni Kodowania, Anna Mazgal (Young Advisor) z Centrum Cyfrowego Projekt: Polska.

Europejski Tydzień Kodowania trwać będzie w całej Europie od 11 do 17 października. W tym czasie będzie można nauczyć się programowania i zdobyć związane z nim nowe umiejętności. Autorami pomysłu jest grupa młodych doradców (Young Advisors) ds. agendy cyfrowej przy komisarz Neelie Kroes.

W Polsce w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania zaplanowano ponad sto wydarzeń, które odbędą się m.in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Rzeszowie, Bielsku-Białej i Lublinie.

W warsztatach mogą wziąć udział wszyscy, którzy są zainteresowani m.in. podniesieniem kwalifikacji zawodowych, a także dzieci oraz osoby starsze, które wcześniej nie zetknęły się z informatyką.

Warsztaty z kodowania przeprowadzą m.in. Instytut Informatyki UW, Microsoft oraz organizacje zrzeszające programistów z całej Polski. Wstęp na poszczególne wydarzenia jest wolny. Jedynie w niektórych przypadkach wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Tegoroczną edycją Tygodnia Kodowania w Polsce zajmuje się Centrum Cyfrowe Projekt: Polska. Realizuje ono projekt "Programuj Przyszłość", w ramach którego prowadzona jest koordynacja wydarzeń Code Week 2014 w Polsce.

Projekt jest finansowany z dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, a celem - pokazanie, jak ważne będą w przyszłości umiejętności nie tylko obsługi komputera, lecz i programowania jego funkcji.KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!