Partnerzy portalu

GZM zbuduje portal dla inwestora

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zbuduje portal dla inwestora w ramach aplikacji dla mieszkańców w projekcie platformy otwartych danych GZM. Organizacja 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego dostanie na ten cel 4,5 mln zł dotacji z Polskiego Ładu w Programie Inwestycji Strategicznych.
  • Dofinansowanie w wysokości 4,5 mln zł na rozwój platformy otwartych danych zostanie przeznaczone na budowę aplikacji webowych w chmurze, prezentujących tereny inwestycyjne, magazyny, biura, zaplecze badawczo-rozwojowe.
  • Mogą posłużyć także do tworzenia aplikacji dla mieszkańców, która pomoże w nawigacji po Metropolii. Może np. prezentować otoczenie edukacyjne, mieszkania, transport, rozrywkę.
  • Gminy będą mogły wykorzystać otwarte dane jako narzędzie analityczne (BI) wspierające procesy decyzyjne.

Ogółem gminy, zrzeszone w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, uzyskały w tym naborze łącznie ponad 735 mln zł na realizację 57 projektów.

Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez samorządy, będące częścią Rządowego Funduszu Polski Ład. W poniedziałek na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach opublikowano pełną listę ponad 260 samorządowych projektów, jakie w woj. śląskim otrzymają dofinansowanie z Polskiego Ładu.

W pierwszej edycji rządowego programu, w której nabór trwał do 15 sierpnia br., można było złożyć trzy wnioski: bez limitu finansowego, z limitem 30 mln zł i z limitem finansowym 5 mln zł.

Jak informowała w sierpniu br. GZM, największy ze złożonych przez nią projektów dotyczył zakupu 235 autobusów miejskich o napędzie hybrydowym i gazowym o wartości 570 mln zł (w tym 484,5 mln zł dofinansowania). Projekt o wartości do 30 mln zł dotyczył budowy ok. 400 nowoczesnych wiat przystankowych z systemem zarządzania infrastrukturą przystankową i z informacją przystankową.

Najmniejszy projekt Metropolii o wartości do 5 mln zł dotyczył aplikacji Otwarte dane; jak wyjaśniali przedstawiciele Metropolii, chodzi o budowanie portalu inwestora w ramach aplikacji dla mieszkańców w projekcie platformy otwartych danych GZM. Zgodnie z listą dofinansowanych projektów Polskiego Ładu projekt GZM dot. otwartych danych otrzyma dofinansowanie 4,5 mln zł.

O pracach nad platformą zawierającą oferty inwestycyjne z miast i gmin członkowskich GZM, prowadzonych wraz z rządowym zespołem GovTech Polska, który ma pilotować innowacyjne przedsięwzięcia w sektorze publicznym, Metropolia informowała w listopadzie ub. roku. Rozpoczęto wówczas procedurę dialogu technicznego, mającą poprzedzić ogłoszenie zamówienia tego narzędzia.

Trwający projekt open data GZM zakłada, że docelowo dane źródłowe, powstające w należących do Metropolii gminach, trafią na tzw. platformę otwartych danych (open data). Z zebranych w jednym miejscu danych będzie mógł korzystać każdy - mieszkańcy, przedsiębiorcy i inwestorzy, naukowcy czy organizacje pozarządowe.

"Otrzymane dofinansowanie w wysokości 4,5 mln zł na rozwój platformy otwartych danych zostanie przeznaczone na budowę aplikacji webowych w chmurze, prezentujących tereny inwestycyjne, magazyny, biura, zaplecze badawczo-rozwojowe. Mogą posłużyć także do tworzenia aplikacji dla mieszkańców, która pomoże w nawigacji po Metropolii. Może np. prezentować otoczenie edukacyjne, mieszkania, transport, rozrywkę. Gminy będą mogły wykorzystać otwarte dane jako narzędzie analityczne (BI) wspierające procesy decyzyjne" - poinformowała Metropolia.

W kontekście projektu aplikacji Otwarte dane GZM zgłoszonego do Nowego Ładu wskazano m.in., że docelowo będzie to największa samorządowa platforma w Polsce, która zasili portal dane.gov.pl.

Spośród gmin Metropolii, których projekty zostały wybrane do dofinansowania niektóre, jak Chorzów (łącznie blisko 35 mln zł wsparcia) czy Ruda Śląska (19,7 mln zł) poinformowały o dotacjach i szczegółach dotowanych przedsięwzięć. Katowice, które otrzymały blisko 86 mln zł na drogi, nie informowały o rządowym wsparciu. Sosnowiec z dotacją blisko 65 mln zł również na drogi zapowiedział, że szczegóły poda w przyszłości.

KOMENTARZE1

  • Realista 2021-10-25 21:59:49
    Czyli syn lokalnego kacyka PiS robi w IT

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!