Partner portalu

Jesteśmy cyfrowymi analfabetami

  • pap
  • 17 października 2014 - 09:23
Co drugi dorosły w naszym kraju nie ma podstawowych umiejętności informatycznych. To najgorszy wynik spośród wysoko rozwiniętych państw.

Takie wnioski płyną z opublikowanej przez OECD analizy poświęconej edukacji i nowym technologiom. Jej autorzy postanowili sprawdzić, jak osoby od 16 do 65 lat radzą sobie z rozwiązywaniem problemów, mając do dyspozycji zdobycze najnowszej techniki - alarmuje "Rzeczpospolita".

Czytaj też:  Rewolucyjne zmiany w e-administracji już za pół roku

Okazało się, że blisko 24 proc. Polaków wycofało się z tego badania. Kolejnych 26 proc. poległo na podstawowych zagadnieniach.
To najgorszy wynik spośród przebadanych państw, dla których średni odsetek populacji niemających podstawowych kompetencji cyfrowych to 25 proc.

Czytaj też: Petycje do urzędów przez internet?

Prof. Maciej M. Sysło z Rady ds. Edukacji Informatycznej i Medialnej nie ma wątpliwości, że ci, którzy odmówili udziału w badaniu, to osoby bojące się konfrontacji z komputerem, którego nie potrafią obsługiwać.

"Nie pomagają w tym szkolenia prowadzone w ramach unijnych projektów, kierowane np. do osób po pięćdziesiątce. Choć głośno mówi się o tym, że ich jakość pozostawia wiele do życzenia, nikt nie kontroluje, jakie przyniosły efekty" - podkreśla prof. Sysło.

KOMENTARZE2

  • nie zdziwiony, wcale nie 2014-11-14 00:22:29
    Starczy zobaczyć naszych drogich radnych i posłów, ich gabinety z atrapami komputerów, umiejętności starczające do odczytania maila, niezdolność do prostej obsługi smartfonów czy tabletów, nie korzystanie z bankowości internetowej i zakupów on-line.
  • A 2014-10-19 22:10:15
    A za co ma sobie kupić? za te 1200 zetów? które nie starczają mu do końca miesiąca!? Ten rząd nie potrafi dofinansować spraw zdrowia dla dzieci, a starcom każą kopić komputery zamiast skrzynek na kosci.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!