Najlepsze serwisy internetowe bez barier

Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Serwis Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku i Starostwa Powiatowego Warszawa-Zachód zostały docenione w konkursie Strona Internetowa bez Barier, organizowanym przez Fundację Widzialni.
Pierwszą nagrodę w kategorii serwisów administracji publicznej, otrzymał serwis Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku. Dwa równorzędne wyróżnienia przypadły Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze i Starostwu Powiatowemu Warszawa-Zachód.
„Nasza strona jest w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, spełnia wszystkie procedury i wytyczne Unii Europejskiej, co oznacza, że mogą z niej korzystać osoby niewidome i niedowidzące” – powiedział Mirosław Górka z OPS w Rybniku, który pracował nad nagrodzoną w konkursie stroną.
Dodał, że zaletą serwisu jest możliwość kontrastowania i powiększania stron, co sprzyja osobom niedowidzącym. „Jeszcze niedawno, gdy internet wchodził do Polski, mówiło się, że społeczeństwo będzie się dzieliło na osoby, które mają dostęp do sieci i będą z niej wykluczone. W tej chwili mówimy także o osobach, które mają internet, ale nie mogą z niego korzystać, bo serwisy nie są dostosowane do ich potrzeb” – tłumaczył Górka.
„Takie konkursy zwracają uwagę na problem, bo w dalszym ciągu jesteśmy w ogonie krajów Europy, jeśli chodzi o dostępność serwisów. Oceniamy, że w przypadku publicznych jednostek administracyjnych, zaledwie 12-15 proc. z nich jest przygotowanych z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących” – tłumaczył prezes Fundacji Widzialni Wojciech Kulesza.
Konkurs Strona Internetowa bez Barier został zorganizowany po raz trzeci. W piątek nagrody wręczano w ramach konferencji pt. Cyfrowo wykluczeni, która odbyła się w Katowicach.
Celem Fundacji jest „zwrócenie uwagi opinii publicznej i administracji państwowej na problem dostępności stron internetowych dla osób niepełnosprawnych”, ze szczególnym uwzględnieniem osób niewidomych i niedowidzących oraz „zainicjowanie ogólnopolskiej akcji”, promującej swobodny dostęp do informacji publicznej w internecie.
KOMENTARZE0
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.