Partnerzy portalu

Najlepsze serwisy internetowe bez barier

  • PAP
  • 2 września 2011 - 21:05
Serwis Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku i Starostwa Powiatowego Warszawa-Zachód zostały docenione w konkursie Strona Internetowa bez Barier, organizowanym przez Fundację Widzialni.
W Katowicach została rozstrzygnięta trzecia edycja konkursu Strona Internetowa bez Barier, organizowanego przez Fundację Widzialni. Nagrody za najlepsze serwisy internetowe przyznało jury, w składzie, którego znalazły się m.in. osoby niewidome i niedowidzące.

Pierwszą nagrodę w kategorii serwisów administracji publicznej, otrzymał serwis Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku. Dwa równorzędne wyróżnienia przypadły Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze i Starostwu Powiatowemu Warszawa-Zachód.

„Nasza strona jest w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, spełnia wszystkie procedury i wytyczne Unii Europejskiej, co oznacza, że mogą z niej korzystać osoby niewidome i niedowidzące” – powiedział Mirosław Górka z OPS w Rybniku, który pracował nad nagrodzoną w konkursie stroną.

Dodał, że zaletą serwisu jest możliwość kontrastowania i powiększania stron, co sprzyja osobom niedowidzącym. „Jeszcze niedawno, gdy internet wchodził do Polski, mówiło się, że społeczeństwo będzie się dzieliło na osoby, które mają dostęp do sieci i będą z niej wykluczone. W tej chwili mówimy także o osobach, które mają internet, ale nie mogą z niego korzystać, bo serwisy nie są dostosowane do ich potrzeb” – tłumaczył Górka.

„Takie konkursy zwracają uwagę na problem, bo w dalszym ciągu jesteśmy w ogonie krajów Europy, jeśli chodzi o dostępność serwisów. Oceniamy, że w przypadku publicznych jednostek administracyjnych, zaledwie 12-15 proc. z nich jest przygotowanych z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących” – tłumaczył prezes Fundacji Widzialni Wojciech Kulesza.

Konkurs Strona Internetowa bez Barier został zorganizowany po raz trzeci. W piątek nagrody wręczano w ramach konferencji pt. Cyfrowo wykluczeni, która odbyła się w Katowicach.

Celem Fundacji jest „zwrócenie uwagi opinii publicznej i administracji państwowej na problem dostępności stron internetowych dla osób niepełnosprawnych”, ze szczególnym uwzględnieniem osób niewidomych i niedowidzących oraz „zainicjowanie ogólnopolskiej akcji”, promującej swobodny dostęp do informacji publicznej w internecie.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!