Partnerzy portalu

Pandemia ukazała w Polsce skalę cyfrowego wykluczenia

Pandemia pokazała, że wykluczenie cyfrowe w Polsce istnieje. Remedium na nie może być (tylko) szerokie wdrożenie sieci 5G... O tym, w jaki sposób ta technologia pozwala na rozwój gospodarczy kraju, dyskutowano podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczegow Katowicach.
 • Rozwój technologii 5G to szansa na szeroki rozwój innych dziedzin gospodarki. Zdaniem ekspertów o jej satysfacjonującym wdrożeniu będzie można mówić, kiedy zaczniemy ją wykorzystywać w przemyśle.
 • Polska jest krajem, który stosunkowo późno zaczął wprowadzać sieć 5G, jednak - jak uważa Ignacy Święcicki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego - można to przekuć w szansę.
 • – Nikt sobie 10-15 lat temu nie zdawał sprawy, jaką rolę będą odgrywać telefony komórkowe. Dzisiaj jest tak samo z 5G – mówił Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji z Huawei Polska.

Pociąg zwany 5G już odjeżdża – inne kraje szybciej wykorzystały potencjał związany z rozwojem sieci komórkowych. To nie oznacza jednak, że Polska pozostanie w tyle.Ignacy Święcicki, kierownik Zespołu Gospodarki Cyfrowej z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, mówił, że sytuację w Polsce można przekuć w szansę. 

– Należy patrzeć na to, co dzieje się za granicą – jakie są ślepe uliczki, a gdzie ten potencjał można wykorzystać. Różne częstotliwości mogą służyć różnym celom społecznym, jak pokrycie całego kraju dobrym dostępem do sieci. Pandemia bardzo dobrze pokazała, że wykluczenie cyfrowe w Polsce istnieje – mówił Ignacy Święcicki podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

5G to rozwój kraju, konkurencyjność i więcej miejsc pracy

– Ważne, aby 5G zostało jak najszybciej wdrożone. Nikt sobie 10-15 lat temu nie zdawał sprawy, jaką rolę będą odgrywać telefony komórkowe. Dzisiaj jest tak samo z 5G – przekonywał podczas panelu „Sieci 5G a rozwój gospodarczy kraju” Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji z Huawei Polska.

Tego samego zdania była Aleksandra Suchorzewska managing director z Accenture. 

– Powinno nam się spieszyć do 5G, ponieważ to ogromne korzyści dla gospodarki. Nie można jej traktować wyłącznie jako technologii: to siła napędowa, która pozwoli nam wydostać potencjał z innych technologii, które już znamy – sztucznej inteligencji, przetwarzania brzegowego czy technologii chmurowych – mówiła Suchorzewska.

Aleksanda Suchorzewska, managing director z Accenture. Fot. PTWP
Aleksanda Suchorzewska, managing director z Accenture. Fot. PTWP

– 5G ma ogromny potencjał i może zrewolucjonizować rynek. Według badań, które prowadzimy i opublikowaliśmy dla Europy na początku tego roku, korzyści, jakie mogą płynąć, oszacowane są na setki miliardów euro w na naszym kontynencie To się przekłada między innymi na zwiększenie miejsc pracy – uzupełniała przedstawicielka Accenture.

O tym, że 5G to nie tylko technologia, mówił również Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

– W sieci opartej o 5G chodzi o przemysł, o to, co nadejdzie... W moim odczuciu dopiero wtedy będziemy mogli mówić o tym, że mamy 5G, kiedy przemysł zacznie to konsumować. Kiedy będzie się z tego korzystać nie tylko w nowoczesnych fabrykach samochodowych, ale na przykład w rolnictwie, wtedy Polska będzie mogła konkurować na rynku światowym. Inne gospodarki już z tego korzystają, dla nas ten pociąg odjeżdża... – podsumował Andrzej Dulka.

Potrzeba rozwoju

– Dużo zainwestowaliśmy, chcielibyśmy wydać dodatkowe 10 mld zł na ozwój sieci 5G w kraju oraz na modernizację starszej infrastruktury. Polska potrzebuje dodatkowych sieci, które będą wykorzystywane przez przemysł, transport, różnego typu usługi – mówił Santiago Argelich Hesse, managing director z Cellnex.

Dawid Kuchta, CEO Microamp Solutions, zwrócił uwagę na potrzebę wejścia na rynek małych firm.

– My odpowiadamy za tę rewolucję 5G - obok tego standardu, który jest wdrażany. Standard to bowiem jedno – zapewnia większe przepływności, mniejsze opóźnienia, duży nacisk kładzie na Internet Rzeczy. Jeśli jednak popatrzymy, co dzieje się obok tego standardu, zauważymy, że dzieje się rewolucja. Pozwala ona wejść na rynek małym firmom, jak Microamp Solutions. Rozwijamy działania 5G milimeter wave; za pomocą naszych rozwiązań można w szybki sposób utworzyć sobie małą sieć 5G, dedykowaną wertykalnym małym firmom. Dzięki tym modelom mogą one wejść na rynek, co do niedawna było niemożliwe – wyjaśniał Dawid Kuchta, dodając, że wspomniane sieci są wdrażane również w takich dziedzinach, jak smart factory czy VR.

KOMENTARZE18

 • DK 64 2021-10-18 14:24:01
  Dwa razy przesłali mi MMS-y z konfiguracjami w sieci Plus i dwa razy po zainstalowaniu Internet 4G/3G/2G (automatyczne połączenie) przestał działać.
 • Sołżenicyn 2021-10-18 13:01:57
  pLandemia pokazuje skalę WYKLUCZENIA, jaką faszystowskie (nie)rządy w całym €KOŁCHOZIE tworzą dla niewyszprycowanych! Zdaje się, że niedawno odbyło się spotkanie jakichś €kołchozowych ministrów w Irkucku. Prawdopodobnie dogadują się z sowietami na budowę nowych GUŁAGÓW za kołem podbiegunowym dla kec...zupoodpornych. Po wprowadzeniu ZAKAZU PRACY we Włoszech dla niewykeczupowanych, następnym krokiem będą ŁAGRY dla opornych!  rozwiń
 • Reasumując 7 2021-10-15 10:56:54
  18. Tradycyjna gospodarka i przemysł muszą przetrwać - całe życie i funkcjonowanie ludzi nie przeniesie się do sieci nigdy, nikt nie ma ochoty na to by pracować, uczyć się, robić zakupy, załatwiać sprawy urzędowe czy dokonywać czegokolwiek innego za pośrednictwem sieci. Takie życie traci smak i sens..., podobnie zresztą jest z nawiązywaniem relacji międzyludzkich przez internet - są zbyt wyidealizowane, nienaturalne, powierzchowne i krótkotrwałe. Fizyczność, obecność realna są niezastąpione - życie powinno być jedynym pełnoprawnym social medium. 19. Myśląc o latach 20-stych XXI wieku powinniśmy dokonać pewnej retrospekcji, resentymentu - docenić to ile dobrego i przydatnego dały nam dekady: lata 80-te, 90-te i 2000-ne na świecie. Przeszłości nie da się cofnąć ale się można wiele od niej nauczyć, czasem coś co było dobre i sprawdzone z przeszłości może mieć dobre zastosowanie w teraźniejszości.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!