Partnerzy portalu

Platforma e-Płatności najpierw ruszy pilotażowo w kilku samorządach

Trwają prace nad przepisami umożliwiającymi mieszkańcom dokonywanie bezprowizyjnych, elektronicznych opłat dla samorządów. Pilotaż tego rozwiązania ruszy początkowo w kilku urzędach.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Platforma e-Płatności dla jednostek samorządu terytorialnego najpierw zostanie wdrożona w formie pilotażu w kliku wybranych urzędach.
 • Trwają prace legislacyjne dotyczące tego projektu. Rozwiązanie pozwoli m.in. na udostępnienie płatności w aplikacji mObywatel i opłacanie zobowiązań finansowych przez obywatela za pomocą BLIK.
 • Wkrótce zostaną też wprowadzone największe jak dotąd zmiany w aplikacji mObywatel. Te najbardziej rewolucyjne mamy poznać jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku.

Prace nad platformą e-Płatności są zaawansowane

Kilka miesięcy temu Janusz Cieszyński, minister ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiadał uruchomienie platformy e-Płatności dla jednostek samorządu terytorialnego.

- Prace nad platformą są już zaawansowane i trwają przygotowania do pilotażu rozwiązania, podczas którego proces płatności zostanie przetestowany z kilkoma urzędami. Jednocześnie prowadzone są też prace legislacyjne, które stworzą ramy prawne dla nowych rozwiązań - podaje Serwis Samorządowy PAP.

- Wstępnie zostało wytypowanych kilka opłat, które mogłyby zostać udostępnione na platformie. Aktualnie czekamy na informację, kiedy urzędy wdrożą zmiany w swoich systemach dziedzinowych, aby przygotować je do integracji z platformą - poinformowała PAP Monika Dębkowska z biura prasowego w KPRM Cyfryzacja. 

Wykonywanie przez obywatela bezprowizyjnych płatności online dla urzędu

Platforma e-Płatności umożliwi wykonywanie bezprowizyjnych dla obywatela płatności online w elektronicznych usługach udostępnianych w aplikacji mObywatel oraz na mobywatel.gov.pl i innych platformach, za pomocą których jednostki administracji publicznej oraz jednostki budżetowe świadczą usługi dla obywateli i podmiotów.  

Platforma ma umożliwić między innymi:

 • udostępnienie płatności w aplikacji mObywatel oraz na mObywatel.gov.pl - przesłanych przez urząd dla obywateli za pomocą API;
 • powiadamianie obywateli o przesłanym przez urząd zobowiązaniu finansowym za pomocą pusha do aplikacji mobilnej, SMS-a oraz e-maila;
 • opłacanie zobowiązań finansowych przez obywatela za pomocą BLIK;
 • udostępnienie obywatelowi potwierdzenia dokonania płatności lub informacji o przyczynie braku możliwości jej realizacji;
 • przesłanie ostatecznego statusu płatności przez urząd na platformę po zaksięgowaniu środków na kontach urzędów;
 • udostępnienie obywatelowi możliwości przeglądania wszystkich jego zobowiązań finansowych zrealizowanych na platformie.

Będą rewolucyjne zmiany w aplikacji mObywatel

Jak z kolei powiedział minister Janusz Cieszyński w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl, nowa, znacznie poszerzona wersja aplikacji mObywatel docelowo pozwoli od początku do końca załatwić wiele urzędowych spraw z wykorzystaniem smartfona. Ponadto mObywatel stanie się pełnoprawnym nośnikiem tożsamości, równoważnym z plastikowym dowodem osobistym.

Znacznie poszerzona wersja aplikacji mObywatel pozwoli od początku do końca załatwić wiele urzędowych spraw z wykorzystaniem smartfona (Fot. Adobestock)
Znacznie poszerzona wersja aplikacji mObywatel pozwoli od początku do końca załatwić wiele urzędowych spraw z wykorzystaniem smartfona (Fot. Adobestock)

Aplikacja mObywatel funkcjonuje od kilku lat, ma już 9 milionów użytkowników. - Obecnie jesteśmy w trakcie procesu wprowadzania największych jak dotąd zmian w tej aplikacji. Zmieni się nie tylko jej wygląd, ale przede wszystkim dojdą zupełnie nowe funkcje, można będzie wręcz mówić o nowej filozofii działania mObywatela - zaznaczył minister Cieszyński.

Podał, że najbardziej rewolucyjne zmiany tej aplikacji - w tym nowy status prawny i wygląd dostosowany do najnowszych trendów technologicznych - będą dostępne już w pierwszej połowie bieżącego roku.

KOMENTARZE1

 • cztery fragmenty 2023-02-01 08:38:59
  1."nowa, znacznie poszerzona wersja aplikacji mObywatel docelowo pozwoli od początku do końca załatwić wiele urzędowych spraw z wykorzystaniem smartfona." - jak widać agenda uzależniania obywateli od mobilnego towarzysza nieustannej adoracji jakim jest smartfon postępuje, byleby człowiek s...tale musiał być na głodzie informacji i interakcji online obojętnie czy to są interakcje natury rozrywkowej, społecznej czy załatwianie różnorakich spraw, formalności, masz być ciągle przykuwany do tego urządzenia, bo "takie czasy" "idziemy z duchem czasu" "postęp to postęp" "nie ma odwrotu" "społeczeństwo się zmienia, oczekuje innowacji" itp. itd. Chory obłęd, głupie mody, zwodnicze trendy, oparte o cwaniactwo i wyrachowanie by ograbiać ludzi z ich czasu, zdrowia, prywatności i wolności 2."Ponadto mObywatel stanie się pełnoprawnym nośnikiem tożsamości, równoważnym z plastikowym dowodem osobistym." - tzw. "metoda małych kroków", najpierw pełnoprawne zrównanie mObywatela z plastikowym dowodem osobistym jako rozwiązanie fakultatywne ale potem?... Kto wie czy nie obligatoryjne( np. w okolicach "magicznego" 2030 roku), dążące nawet do tego by plastikowych kart nie było w ogóle a wszystko było w urządzeniu mobilnym tylko. 3"Aplikacja mObywatel funkcjonuje od kilku lat," - chyba mInwigilatel 4."ma już 9 milionów użytkowników." - jeżeli to prawda to nie wróży to niczego dobrego, bo jeśli będzie ta liczba rosła to mObywatel z rozwiązania fakultatywnego w przyszłości może stać się obligatoryjnym.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!