Platforma e-Płatności najpierw ruszy pilotażowo w kilku samorządach

- Platforma e-Płatności dla jednostek samorządu terytorialnego najpierw zostanie wdrożona w formie pilotażu w kliku wybranych urzędach.
- Trwają prace legislacyjne dotyczące tego projektu. Rozwiązanie pozwoli m.in. na udostępnienie płatności w aplikacji mObywatel i opłacanie zobowiązań finansowych przez obywatela za pomocą BLIK.
- Wkrótce zostaną też wprowadzone największe jak dotąd zmiany w aplikacji mObywatel. Te najbardziej rewolucyjne mamy poznać jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku.
Prace nad platformą e-Płatności są zaawansowane
Kilka miesięcy temu Janusz Cieszyński, minister ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiadał uruchomienie platformy e-Płatności dla jednostek samorządu terytorialnego.
- Prace nad platformą są już zaawansowane i trwają przygotowania do pilotażu rozwiązania, podczas którego proces płatności zostanie przetestowany z kilkoma urzędami. Jednocześnie prowadzone są też prace legislacyjne, które stworzą ramy prawne dla nowych rozwiązań - podaje Serwis Samorządowy PAP.
- Wstępnie zostało wytypowanych kilka opłat, które mogłyby zostać udostępnione na platformie. Aktualnie czekamy na informację, kiedy urzędy wdrożą zmiany w swoich systemach dziedzinowych, aby przygotować je do integracji z platformą - poinformowała PAP Monika Dębkowska z biura prasowego w KPRM Cyfryzacja.
Wykonywanie przez obywatela bezprowizyjnych płatności online dla urzędu
Platforma e-Płatności umożliwi wykonywanie bezprowizyjnych dla obywatela płatności online w elektronicznych usługach udostępnianych w aplikacji mObywatel oraz na mobywatel.gov.pl i innych platformach, za pomocą których jednostki administracji publicznej oraz jednostki budżetowe świadczą usługi dla obywateli i podmiotów.
Platforma ma umożliwić między innymi:
- udostępnienie płatności w aplikacji mObywatel oraz na mObywatel.gov.pl - przesłanych przez urząd dla obywateli za pomocą API;
- powiadamianie obywateli o przesłanym przez urząd zobowiązaniu finansowym za pomocą pusha do aplikacji mobilnej, SMS-a oraz e-maila;
- opłacanie zobowiązań finansowych przez obywatela za pomocą BLIK;
- udostępnienie obywatelowi potwierdzenia dokonania płatności lub informacji o przyczynie braku możliwości jej realizacji;
- przesłanie ostatecznego statusu płatności przez urząd na platformę po zaksięgowaniu środków na kontach urzędów;
- udostępnienie obywatelowi możliwości przeglądania wszystkich jego zobowiązań finansowych zrealizowanych na platformie.
Będą rewolucyjne zmiany w aplikacji mObywatel
Jak z kolei powiedział minister Janusz Cieszyński w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl, nowa, znacznie poszerzona wersja aplikacji mObywatel docelowo pozwoli od początku do końca załatwić wiele urzędowych spraw z wykorzystaniem smartfona. Ponadto mObywatel stanie się pełnoprawnym nośnikiem tożsamości, równoważnym z plastikowym dowodem osobistym.

Aplikacja mObywatel funkcjonuje od kilku lat, ma już 9 milionów użytkowników. - Obecnie jesteśmy w trakcie procesu wprowadzania największych jak dotąd zmian w tej aplikacji. Zmieni się nie tylko jej wygląd, ale przede wszystkim dojdą zupełnie nowe funkcje, można będzie wręcz mówić o nowej filozofii działania mObywatela - zaznaczył minister Cieszyński.
Podał, że najbardziej rewolucyjne zmiany tej aplikacji - w tym nowy status prawny i wygląd dostosowany do najnowszych trendów technologicznych - będą dostępne już w pierwszej połowie bieżącego roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
cztery fragmenty
2023-02-01 08:38:59
1."nowa, znacznie poszerzona wersja aplikacji mObywatel docelowo pozwoli od początku do końca załatwić wiele urzędowych spraw z wykorzystaniem smartfona." - jak widać agenda uzależniania obywateli od mobilnego towarzysza nieustannej adoracji jakim jest smartfon postępuje, byleby człowiek s... rozwiń