Partnerzy portalu

Podsumowanie roku w programie InPost Green City

InPost wspólnie z 44 samorządami realizuje program, który odmienia ekologiczne oblicze polskich miast
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

InPost europejski lider rozwiązań dla e-commerce kolejny rok wspiera działania lokalnych społeczności, których celem jest stworzenie inteligentnych i przyjaznych środowisku przestrzeni miejskich. Tylko w 2022 roku w ramach programu przeprowadzono 15 inicjatyw a do samego InPost Green City dołączyło 20 miast.
Zainaugurowany w marcu 2021 roku program InPost Green City zakłada współpracę pomiędzy firmą, a samorządami lokalnymi. Pierwszym miastem, które zdecydowało się w marcu tego samego roku przyłączyć do inicjatywy była Łódź. Liczba samorządów, które zauważały korzyści płynące z włączenia się do programu systematycznie wzrasta. Na koniec grudnia w programie InPost Green City uczestniczyły 44 polskie miasta.

Głównym celem InPost Green City jest ograniczanie emisji CO2 i ruchu samochodowego w centrach polskich miast, a tym samym zagwarantowanie mieszkańcom przebywania i poruszania się w czystej i nowoczesnej przestrzeni miejskiej. W ramach programu InPost między innymi wymienia flotę aut spalinowych na te z napędem elektrycznym, które w pierwszej kolejności pojawiają się w miastach partnerskich programu. Liczba pojazdów EV jeżdżących dla InPost obecnie liczy 480 aut, na koniec przyszłego roku ich liczba ma się podwoić, do 1000 elektrycznych samochodów dostawczych.

Poszerzana jest również sieć urządzeń Paczkomat®, do których dostawa pozwalają zmniejszyć emisję CO2 o 75% w porównaniu do dostawy realizowanej przez kuriera do domu klienta. Ponadto lokalizacja nowych maszyn paczkowych InPost jest wybierana tak, by klienci mogli do nich dotrzeć bez wykorzystania samochodów. Z kolei na maszynach paczkowych firma konsekwentnie instaluje czujniki, które uzupełniają miejski system pomiaru jakości powietrza poprzez dostarczenie miastom spersonalizowanego API. Sadzone są również rośliny, które dodatkowo oczyszczają powietrze ze szkodliwych gazów cieplarnianych, głównie dwutlenku węgla. W miastach członkowskich InPost wspiera także tworzenie nowych terenów zielonych.

InPost Green City jest efektem wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju firmy InPost, którego jednym z głównych zadań jest stworzenie neutralnego dla środowiska łańcucha dostaw. Nie jest to możliwie bez współpracy z lokalnymi samorządami, które najlepiej potrafią zdiagnozować potrzeby mieszkańców. To właśnie elastyczna formuła, realny dialog biznesu i samorządu, a w konsekwencji tworzenie ekologicznych rozwiązań szytych na miarę lokalnych społeczności, spowodowało, że program z każdy miesiącem cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród władz polskich miast – podkreśla Marta Zalewska, Dyrektor ds. Relacji Partnerskich i Programu InPost Green City

Rok 2022 to nie tylko dynamiczny wzrost liczby o 20 miast partnerskich, ale również wiele realizacji, które są wynikiem tej współpracy. Przykład takiej kooperacji można znaleźć w miejscowości Rumia, gdzie w ramach miejskiej akcji „Akcji Zieleń na mur-beton” pojawiły się nowe drzewa i krzewy. Kolejną nową zieloną przestrzenią, która powstała dzięki programowi InPost Green City jest warszawski park kieszonkowy przy skrzyżowaniu ulic Racławickiej z Balonową. Stworzony został z 1752 sztuk narcyzów „Tête-à-tête”, 1814 sztuk bylin i traw ozdobnych ponad 32 gatunków, 215 sztuk krzewów, a także 4 drzew jabłoni „Red Sentine”'. Oprócz wzbogacania miast o nowe tereny zielone program InPost Green City przyczynia się do popularyzacji idei poruszania się autami zasilanymi na prąd poprzez  rozbudowę w miastach partnerskich sieci stacji ładowarek do samochodów elektrycznych. Oprócz znajdujących się 401 punktów ładowania w 30 oddziałach firmy, pierwsze ogólnodostępne punkty dla mieszkańców będą działać w 2023 roku we Wrocławiu oraz w Łodzi.

Prowadzone są także akcje edukacyjne jak chociażby ta realizowana w ramach odbywającego się w Lublinie „Festiwalu Przyrody”. W trakcie trzydniowego wydarzenia powstała specjalna Eko Strefa InPost Green City, gdzie mieszkańcy Lublina mogli poszerzyć swoją wiedzę w zakresie szeroko pojętej ekologii. Została również przygotowana specjalna przestrzeń do wspólnych gier i zabawach integracyjnych lub wziąć udział w konkursach, gdzie można było zdobyć sadzonki oraz kwiaty doniczkowe.

Ponieważ jednym z filarów świadomego rozwoju jest wysoki poziom edukacji InPost Green City wspiera te inicjatywy, które przyczyniają się do rozwoju młodych ludzi. Jedną z nich jest realizowany w Łodzi projekt „Młodzi w Łodzi”. Najzdolniejsi uczestnicy tej realizacji otrzymują stypendia wspierające ich dalszy rozwój – dodaje Marta Zalewska.

W 2022 InPost Green City został doceniony przez kapitułę plebiscytu Smart City Awards. Konkurs ten ma na celu wyróżnienie osób i przedsięwzięć rozwijających, promujących i wdrażających idee inteligentnych miast w Polsce.

Więcej informacji o programie InPost Green City można znaleźć na stronie: www.greencity.pl

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!