Partnerzy portalu

Powszechny internet wśród tematów w ramach EEC Online

  • AKC
  • 18 czerwca 2020 - 13:51
Od 22 do 24 czerwca 2020 r. odbędzie się druga odsłona Europejskiego Kongresu Gospodarczego Online, m.in. pod patronatem WNP.PL i PortalSamorzadowy.pl. Wśród gości EEC Online będą m.in. wiceminister cyfryzacji Wanda Buk, Marzena Rudnicka - prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, Tomasz Andrukiewicz - prezydent Ełku oraz Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.
  • EEC Online jest odpowiedzią na sytuację, w jakiej nagle, za sprawą COVID-19, znalazła się gospodarka.
  • Po raz pierwszy wymiana opinii odbyła się w formule zdalnej w terminie 18-20 maja, gromadząc ponad cztery tysiące zarejestrowanych uczestników.
  • Debaty EEC Online w czasie rzeczywistym zostały odtworzone 316 tys. razy, każdorazowo w „wirtualnej" sali zalogowanych było średnio tysiąc osób.

Wśród wielu ważnych tematów, jakie będziemy omawiać na czerwcowym EEC Online, będzie kwestia powszechnego internetu i infrastruktury telekomunikacyjnej.

Na koniec 2018 r. w Polsce było 15,8 mln użytkowników usług dostępu do internetu wobec 14,5 mln rok wcześniej, w tym grupę 8,1 mln osób stanowili użytkownicy internetu stacjonarnego (wobec 7,1 mln rok wcześniej). Liczba użytkowników internetu mobilnego wzrosła do 7,7 mln w 2018 r. z 7,4 mln rok wcześniej.

W 2019 r. dostęp do internetu posiadało 86,7 proc. gospodarstw domowych i było to o 2,5 p. proc. więcej niż w roku poprzednim. W skali roku udział gospodarstw domowych korzystających z internetu poprzez szerokopasmowe łącze internetowe zwiększył się o 4,0 p. proc. 

Mimo że sytuacja z roku na rok ulega poprawie, to jeszcze w 2018 roku mieszkańcy 3568 miejscowości w Polsce nie posiadali dostępu do sieci, ponieważ w miejscu ich zamieszkania nie było zasięgu infrastruktury ani operatora stacjonarnego ani mobilnego. 

Ostatnie miesiące jeszcze bardziej wyostrzyły problem, jakim niewątpliwie są białe plamy na telekomunikacyjnej mapie Polski. Dla zamkniętych w domach ludzi to właśnie internet był oknem na świat. Nie wszędzie jednak to okno było otwarte jednakowo szeroko. 

"Białe plamy na mapie infrastruktury telekomunikacyjnej kraju. Słaba infrastruktura – bariera cyfryzacji, hamulec rozwoju. Pandemia wyostrza niedostatki. Kluczowa rola dostępu do nowych technologii, internetu, sprzętu, oprogramowania dla utrzymania części życia społecznego w czasie pandemii. Wykluczenie cyfrowe: punkt widzenia administracji rządowej, rekomendacje samorządów, organizacji pozarządowych. Jak skutecznie realizować projekty? Rola państwa, samorządów i firm telekomunikacyjnych" - to zagadnienia, wokół których toczyć się będzie dyskusja podczas wtorkowej odsłony EEC Online. 

Sesja "Powszechny internet. Teraz infrastrukturara" odbędzie się we wtorek, 23 czerwca. Rozpocznie się o godz. 12 i będzie transmitowana na stronach kongresu i na portalach WNP.PL i PortalSamorzadowy.pl.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!