Partnerzy portalu

Program „Cyfrowa gmina” wkracza do kolejnych samorządów

 • PAP/aw
 • Opublikowano: 26 października 2021 - 11:55
Samorządowcy z gmin południa województwa śląskiego odebrali we wtorek w Bielsku-Białej czeki na dotacje z programu „Cyfrowa gmina”. Ma on pomóc w zapewnieniu sprzętu i oprogramowania niezbędnego do sprawnego funkcjonowania państwa.

"Cyfrowa gmina" pozwoli też sfinansować szkolenia, dzięki którym wdrożenie nowych rozwiązań przebiegnie sprawnie.

- "Cyfrowa gmina" to program bardzo wdzięczny z punktu widzenia odbiorców, czyli samorządowców, ponieważ są to czyste środki w formie grantu. (…) Są to pieniądze przeznaczone na cyfryzację, ale bardziej szczegółowo: na zakup sprzętu, na informatyzację urzędów i jednostek podległych, czy też oprogramowania - powiedział we wtorek sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz.

Jak dodał, w gminach przeprowadzony zostanie audyt z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jest on obowiązkowy przy tym programie. Celem jest podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa państwa.

"Wierzymy, że samorządowcy najlepiej wiedzą, w które obszary z zakresie cyfryzacji warto zainwestować pieniądze" - powiedział Andruszkiewicz, dodając zarazem, że w ramach przekazanych pieniędzy można będzie rozliczyć wydatki poniesione przez gminy na informatyzację w pandemicznym roku 2020.

Jak podkreślił, za rządów PiS w Polsce odbywa się "cyfrowa rewolucja". "Wiele usług zostało wprowadzonych do świata wirtualnego. Wiele spraw Polacy załatwiają z domu, zarówno urzędowych, jak i ochrony zdrowia, czy rolnictwa" - dodał Andruszkiewicz.

Minister rolnictwa Grzegorz Puda podkreślił, że niezwykle ważne jest, iż pieniądze, które trafią do gmin, będą w formie dotacji. "W trudnych czasach covidu budżety są ograniczone, a taka dotacja nie wymaga wkładu własnego" - powiedział.

Wśród miast, które skorzystają z programu jest Skoczów na Śląsku Cieszyńskim. Z "Cyfrowej gminy" popłynie tam 401 tys. zł. Burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko powiedział, że samorząd chce unowocześnić gminę szczególnie w dziedzinie oprogramowania, by wspomagało pracę magistratu na styku z obywatelem. "Tam, gdzie robiliśmy coś używając papieru bądź programu wychodzącego z końcem roku z użytku, jak SEKAP w województwie śląskim, wejdzie nowe oprogramowanie. We własnym zakresie kupiliśmy już po to serwery" - powiedział samorządowiec.

Wójt Węgierskiej Górki Piotr Tyrlik powiedział, że jego gmina otrzyma 451 tys. zł.

"Zaczęliśmy modernizację. Wszystkie +okablowania+ już są. Brakuje nam sprzętu i oprogramowania. Te pieniądze zostaną na ten cel wykorzystane. Mieszkańcy będą mogli prawie wszystko załatwić bez wizyty w urzędzie. (…) Gdyby nie było takiego programu, to wiele gmin mogłoby co najwyżej rozmawiać o komputeryzacji. Części gmin nie stać na wykonanie zadań, które są ustawowe. To bardzo drogi sprzęt; musi posiadać atesty, zabezpieczenia"- powiedział Tyrlik.

Na program "Cyfrowa gmina" trafi łącznie 1 mld zł. Nabór wniosków od gmin prowadzi Centrum Projektów Polska Cyfrowa. W pierwszym, który ruszył 18 października, mogły wziąć udział 733 gminy z całej Polski, w tym 44 z województwa śląskiego. To samorządy z subregionu południowego.

Ogólna kwota przeznaczona na sfinansowanie pierwszego naboru to ponad 178 mln zł. Z tej puli na południe w Śląskiem trafi 10 mln zł. W kolejnych naborach przekazane zostaną następne dotacje dla gmin. Minister Andruszkiewicz powiedział PAP, że łączenie województwo śląskie otrzyma 50 mln zł. Drugi nabór rozpocznie się w połowie listopada br.

Program "Cyfrowa Gmina" finansowany jest z funduszy europejskich, w ramach programu React-EU. Pieniądze na cyfryzację gmin zostały podzielone według dwóch kryteriów: liczby mieszkańców oraz wysokości dochodów samorządu. Samorządy otrzymają dotacje w kwocie od 100 tys. do 2 mln zł i nie muszą posiadać wkładu własnego.

KOMENTARZE4

 • Analizy część czwarta 2021-10-26 21:11:37
  "Zaczęliśmy modernizację. Wszystkie +okablowania+ już są. Brakuje nam sprzętu i oprogramowania. Te pieniądze zostaną na ten cel wykorzystane. Mieszkańcy będą mogli prawie wszystko załatwić bez wizyty w urzędzie. (…)" - i oto właśnie chodzi, by odgrodzić cyfrową kurtyną urzędników od obywat...eli, z korzyścią dla tych pierwszych, ze stratą dla tych drugich. "Gdyby nie było takiego programu, to wiele gmin mogłoby co najwyżej rozmawiać o komputeryzacji." - gruba przesada, komputery to akurat są w urzędach gmin od ponad kilkunastu lat i urzędnicy robią na nich co potrzeba, widać, że ten Pan chyba nie wie o czym mówi. "Części gmin nie stać na wykonanie zadań, które są ustawowe." - o kurczę, to ciekawe jak sobie dotychczas radzili, straszne rzeczy doprawdy. "Program "Cyfrowa Gmina" finansowany jest z funduszy europejskich, w ramach programu React-EU." - i ten cytat dobitnie pokazuje, że za tym stoi Unia Europejska i jej dyrektywy, agendy, wytyczne, a nie jest to żadna nasza inicjatywa, UE chętnie wspiera działania mające na celu zaprowadzanie cyfrowej komuny w krajach członkowskich.  rozwiń
 • Analizy część trzecia 2021-10-26 21:05:46
  "niezwykle ważne jest, iż pieniądze, które trafią do gmin, będą w formie dotacji." - no przecież, że tak, w końcu Unia chętnie da wsparcie finansowe na zaprowadzanie cyfrowych agend komunistycznych. "W trudnych czasach covidu budżety są ograniczone," -Nie, po prostu nie idą na ta...kie cele, "a taka dotacja nie wymaga wkładu własnego" - zgadza się, toteż jest to pewien element skuszenia samorządów by brały te dotacje. "samorząd chce unowocześnić gminę szczególnie w dziedzinie oprogramowania, by wspomagało pracę magistratu na styku z obywatelem." - magistrat być może na tym coś zyska, obywatel zaś nic. "Tam, gdzie robiliśmy coś używając papieru bądź programu wychodzącego z końcem roku z użytku, jak SEKAP w województwie śląskim, wejdzie nowe oprogramowanie. We własnym zakresie kupiliśmy już po to serwery" - A jeśli poprzednie rozwiązania były optymalne i dobre dla wszystkich( a nie dla nielicznych) to po co to zmieniać? Warto zadać sobie takie pytanie.  rozwiń
 • Analizy część druga 2021-10-26 20:59:40
  "Jak dodał, w gminach przeprowadzony zostanie audyt z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jest on obowiązkowy przy tym programie. Celem jest podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa państwa." - no tak, bo jakby się obywatele zdenerwowali, wkurzyli na tego typu rzeczy, to mogliby to obalić, toteż ...cyberbezpieczeństwo jest ważne, ma chronić infrastrukturę i te wszystkie systemy. "Wierzymy, że samorządowcy najlepiej wiedzą, w które obszary z zakresie cyfryzacji warto zainwestować pieniądze" - a obywateli zapytać o zdanie nie mówiąc o zgodzie to nie łaska, tylko "wdrożyć i postawić przed faktem dokonanym" bo Unia ma cele "uszczęśliwiania obywateli na siłę" i daje na coś pieniądze to trzeba brać i wdrażać. "Jak podkreślił, za rządów PiS w Polsce odbywa się "cyfrowa rewolucja"" - której nikt nie zamawiał ani nie oczekiwał, ba! nikt nie był w tym zakresie pytany ani o zdanie ani o zgodę. Za PO-PSL cyfrowych rewolucji nie było i to jest chyba jedyna rzecz za jaką nie miałbym pretensji o ich zaniedbania. "Wiele usług zostało wprowadzonych do świata wirtualnego." - tylko po to by zrobić z obywateli zakładników internetu i urządzeń elektronicznych. "Wiele spraw Polacy załatwiają z domu, zarówno urzędowych, jak i ochrony zdrowia, czy rolnictwa" - gdyby nie "pandemia", która próbuje wymusić załatwianie czego, ile, jak, kiedy, gdzie popadnie zdalnie to Polacy załatwialiby swoje sprawy po swojemu, tradycyjnie.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!