Partnerzy portalu

Renowacja parku podworskiego Stara Hańcza

  • PAP
  • 30 maja 2013 - 14:35
Renowacja parku podworskiego Stara Hańcza oraz poprawienie plaży nad jeziorem Hańcza ma ułatwić turystom dostęp do najgłębszego jeziora w Polsce - poinformowała dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska.

Świerubska poinformowała, że brzeg jeziora Hańcza (106 metrów głębokości) od strony południowej jest mało dostępny. Tereny te są zagospodarowane przez prywatnych właścicieli działek. "Stąd wziął się pomysł, by zrobić miejsce, gdzie można pospacerować nad jeziorem i skorzystać z plaży" - dodała.

SPK realizuje obecnie projekt "Renowacja parku podworskiego Starej Hańczy", który zakłada odtworzenie parku przy ruinach XVIII-wiecznego dworu. W parku będą wydzielone alejki, przycięte drzewa i krzewy, a teren zostanie odchwaszczony. Odtworzone zostaną także stawy dawnego dworu. Przy okazji renowacji parku zostanie także poprawiona i oczyszczona ścieżka edukacyjna "Drzewa i krzewy parku podworskiego w Starej Hańczy".

"Ma to być przyjemne miejsce dla turystów, lepsza plaża i dostęp do jeziora Hańcza" - powiedziała PAP Świerubska.

Projekt jest finansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Inwestycja ma być gotowa w listopadzie tego roku.

Dwór majątku Stara Hańcza powstał w XVIII wieku. Został usytuowany na wyniesieniu z widokiem na jezioro Hańcza. Otaczał go park i ogród, przedzielony aleją lipową, która się zachowała do dziś i jest pomnikiem przyrody. Dwór w czasie II wojny światowej został przejęty przez Niemców, którzy utworzyli w nim siedzibę leśnictwa. W 1946 roku w niewyjaśnionych okolicznościach dwór został spalony.

Park dworski w Starej Hańczy od 1988 r. wpisany jest do rejestru zabytków i podlega ochronie konserwatora zabytków.

KOMENTARZE1

  • rosanne 2017-07-23 15:55:17
    Dworek w Starej Hańczy też mógłby zostać odbudowany na nowy - murowany oczywiście wg oryginalnego projektu - starych planów.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!