Partnerzy portalu

Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowym Centrum Przetwarzania Danych

W Polsce powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych, które zapewni ciągłość usług publicznych nawet podczas prób cyberataków - poinformował pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński w komunikacie Cyfryzacja KPRM. Jak dodano, rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie.

Jak poinformowała we wtorkowym komunikacie Cyfryzacja KPRM, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma podnieść bezpieczeństwo danych obywateli.

"W Polsce powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych, które zapewni ciągłość usług publicznych, nawet podczas prób cyberataków czy przerw w dostawach prądu. To inwestycja warta prawie 1 mld zł" - wyjaśnił cytowany w komunikacie pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Jak dodano, w ramach inwestycji powstaną - w początkowym okresie - trzy nowoczesne centra przetwarzania, które zapewnią ciągłość i bezpieczeństwo zasobów administracji publicznej.

"Chcemy mieć pewność, że nawet w sytuacji awaryjnej nasze np. dane medyczne będą odpowiednio chronione. Aby tak było, musimy inwestować w wydajne i skuteczne usługi cyfrowe" - wskazał Cieszyński.

W komunikacie zaznaczono, że ustawa pozwoli na sprawną realizację tych działań. Jak podkreślił pełnomocnik rządu, jej przygotowanie było warunkiem koniecznym szybkiej realizacji nowych zapisów poprzez wprowadzenie m.in. specjalnej procedury udzielania zamówień publicznych.

"Nowe technologie to także dbałość o środowisko. Centra będą wykorzystywały zieloną energię: ośrodki mają być połączone łączami światłowodowymi i zasilane w dużej części energią z OZE (Odnawialne Źródła Energii), wykorzystując technologię wodorową" - podano.

Dodano, że nowe obiekty będą stanowiły część infrastruktury krytycznej i zapewnią podniesienie potencjału administracji publicznej w zakresie bezpieczeństwa przetwarzania, składowania i przesyłania danych.

KOMENTARZE1

  • jak w rosji 2023-03-22 18:29:22
    super, będą nowe wywłaszczenia.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!