Partnerzy portalu

Samorządowi liderzy elektronicznych usług

Dopisanie do spisu wyborców, najem lokali użytkowych, zapis do żłobka, przedszkola lub szkoły – to tylko niektóre ze spraw, które w gminach można załatwić dzięki platformie ePUAP. Liderem w tym względzie jest Aleksandrów Kujawski.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Miasto oferuje przez internet aż 157 usług. Urząd Miasta Krakowa, dotychczasowy rekordzista z 76. usługami, jest drugą, najbardziej aktywną, gminą w udostępnianiu spraw urzędowych przez internet swoim mieszkańcom.

Czytaj też: Ułatwienia na elektronicznej platformie usług

Na kolejnych miejscach znalazły się: Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki z 63. usługami oraz Urząd Miejski w Żmigrodzie, który oferuje 60. spraw do załatwienia online.

Czytaj też: Nadchodzi era e-administracji


Na liście liderów korzystających z platformy ePUAP znalazł się też Urząd Miejski w Chełmku. Oferuje 58. spraw do załatwienia przez internet.

– Od czasu wejścia w życie przepisów o profilu zaufanym, aktualizowane na bieżąco statystyki ePUAP pokazują rosnące zainteresowanie urzędów gmin obecnością na platformie – uważa dr Zbigniew Olejniczak, dyrektor Centrum Projektów Informatycznych MSWiA.

– Cieszy nas ten trend, bo właśnie od aktywności gmin w oferowaniu swoich usług na ePUAP-ie zależy popularność tego wygodnego narzędzia dostępu do usług administracji publicznej oferowanych elektronicznie – dodaje.

Od 9 czerwca br. można łatwiej oraz taniej załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną, bez konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie. Wszystko dzięki profilowi zaufanemu, który pozwala na realizację spraw przez Internet bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Aby założyć bezpłatny profil zaufany wystarczy założyć konto na stronie www.epuap.gov.pl, a następnie złożyć wniosek o profil zaufany i potwierdzić dane osobowe w wybranej jednostce, będącej punktem potwierdzeń profilu zaufanego (tj. oddziały ZUS, urzędy skarbowe, urzędy wojewódzkie oraz konsulaty).

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!