Partnerzy portalu

Samorządy hamulcowym rozwoju cyfryzacji? Minister wytyka, prezydent odpowiada

Są samorządy, które hamują rozwój cyfryzacji w swoim regionie poprzez wysokie opłaty za zajęcie pasa drogowego czy podważanie konieczności budowy kanału technologicznego przy nowych drogach – twierdzi wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Zmiany w opłatach za zajęcie pasa drogowego mają na celu stworzyć takie warunki dla operatorów komórkowych, by ci byli gotowi wyłożyć pieniądze na niezbędne badania i inwestycje w infrastrukturę światłowodową.
 • Zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji zbyt wysokie opłaty były, a często nadal są, główną barierą przy rozbudowie infrastruktury, na jaką wskazują operatorzy telekomunikacyjni i wykonawcy.
 • To nie jest tak, jak pokazuje ministerstwo, że wszystko, co rozwijające cyfryzację idzie z góry, a samorządy są tym „hamulcowym” - odpowiedział Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Jesienią 2019 roku weszły w życie zmienione przepisy ustawy o drogach publicznych, dotyczące obniżenia maksymalnych stawek za zajęcia pasa drogowego w odniesieniu do obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej. Stawka opłaty, o której mowa w art. 48 ust. 5 (dotyczy umieszczania w pasie drogowym urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego) nie może przekroczyć 20 zł za metr (wcześniej było to 200 zł).

Zmiany w opłatach za zajęcie pasa drogowego mają na celu stworzyć takie warunki dla operatorów komórkowych, by ci byli gotowi wyłożyć pieniądze na niezbędne badania i inwestycje w infrastrukturę światłowodową.

A zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji zbyt wysokie opłaty były, a często nadal są, główną barierą przy rozbudowie infrastruktury, na jaką wskazują operatorzy telekomunikacyjni i wykonawcy.

- Wielu samorządowców bardzo mocno hamuje rozwój sieci poprzez wysokość opłat za zajęcie pasa drogowego, co to przekłada się na koszty operatorów i ich zainteresowanie danym terenem – mówiła Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji podczas sesji „Powszechny internet. Teraz infrastruktura” w trakcie EEC Online. – Musieliśmy niejako zmusić samorządy ustawowo samorządy do ograniczenia stawek do 20 zł za metr, ale moim zdaniem i ta stawka nie powinna być często wykorzystywana – dodał.

Jako dobry przykład podała województwa świętokrzyskie czy warmińsko-mazurskie, gdzie opłaty zostały obniżone nieraz do 1 zł.

- Gdy opłata jest niższa, operator może zdecydować się na podłączenie np. dwa razy więcej gospodarstw domowych niż wcześniej zakładano. Skorzystają więc mieszkańcy - argumentowała Buk.

Drugą „hamulcową” kwestią, na jaką zwróciła uwagę wiceminister, jest brak szerszego spojrzenia przez włodarzy na to, jakie korzyści gminie i mieszkańcom da rozwój sieci.

- Spotykamy się np. z wnioskami JST, by zostały zwolnione z konieczności budowy kanału technologicznego przy budowie nowej drogi. Samorządowcy tłumaczą się tym, że kanał nie byłby i tak teraz wykorzystywany, że w tym rejonie nie ma takich planów, a po co generować koszty. Nie rozumieją istoty rozwoju cyfryzacji, tego, że za dwa-trzy lata wiele się może zmienić. My stoimy na stanowisku, że każda nowo budowana droga powinna posiadać też kanał technologiczny – kontynuowała Buk.

Z takim obrazem samorządowców stanowczo nie zgodził się prezydent Ełku.

- To nie jest tak, jak pokazuje ministerstwo, że wszystko, co rozwijające cyfryzację idzie z góry, a samorządy są tym „hamulcowym”. W Ełku rozpoczęliśmy rozbudowywanie sieci światłowodowej jeszcze przed programem Polska Cyfrowa. Wybudowaliśmy 30 km kanałów technologicznych, mamy 100 km własnego światłowodu, korzystamy ze środków unijnych na rozwój cyfryzacji, prowadzimy ciekawe projekty, współpracujemy ze spółdzielniami i podmiotami prywatnymi  – wymieniał Tomasz Andrukiewicz. – Trzeba współpracować, a nie tworzyć wrogów i samorządy o tym wiedzą.

KOMENTARZE3

 • Poltergeist 2020-07-01 12:04:57
  Do budowanie propagandy: no niestety nasz rację! Zniszczono też przy okazji klasę średnią, która lansowała trochę ambitniejsze zainteresowania sztuką, kulturą, historią itp. Teraz ludzka plazma połączona z telewizyjną plazmą stworzą nowego człowieka homo niewiadomo! Tym ludzkim chłamem zaopiekują s...ię edukatorzy itp.  rozwiń
 • Oooo... 2020-06-24 10:06:41
  Do budowanie propagandy: Ale wiesz że bociany to nie jedzą żab!
 • budowanie propagandy 2020-06-23 23:08:54
  Bo w ogóle to wszystko jest bez sensu - wiecie po co sieć 4G powstała? Tylko po to by wylansować i zdominować całą dekadę smartfonami, wi-fi i social mediami - całe lata 2010-2019 spędziliśmy na wstawianiu fotek i filmików do sieci, komentowaniu, lajkowaniu, udostępnianiu to raz a dwa za wszelką cen...ę pragnęło się i dalej to robi abyśmy się przekonali do takiego modelu by pobierać aplikacje i/lub też zakładać konta a za usługi byśmy płacili jedynie bezgotówkowo. Budki telefoniczne nie zniknęły dlatego, że były staromodne i mało kto z nich korzystał ale dlatego, żeby nie tylko uzależnić ludzi od komórek ale pogłębić to uzależnienie dzięki wylansowaniu poprzez celebrytów i gwiazdy show-biznesu, influencerów mody na tzw. społeczeństwo cyfrowe/informacyjne, by wypromowali, wylobbowali trend na smartfony, łączność bezprzewodową wi-fi oraz podkreślili rolę social mediów typu Facebook, Instagram w naszej codzienności. Oto chodzi w tym 4G i 5G tym bardziej by ludzie tak byli oszołomieni cyfrowym światem by zatracili się w nim bezgranicznie i dostawali małpiego rozumu na tle rzekomych "ulepszeń" i "innowacji" - a wszystko rzecz jasna w myśl zasady - zabierz ludziom jak najwięcej ich czasu, zdrowia, prywatności i wolności nie dając nic prócz rozleniwiania, ogłupiania i uzależniania. A i koniecznie dodaj "że to postęp" "tego nie zatrzymasz" "takie czasy" "społeczeństwo się zmienia, oczekuje innowacji" - i ludzie te przekazy socjotechniczne łykają jak bociany żaby.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!