Partnerzy portalu

Szerokopasmowy internet w każdej wsi i każdej szkole? Przed nami długa droga

Polska przystąpiła do szeroko zakrojonej budowy światłowodów. Likwidacja białych plam na cyfrowej mapie kraju jest koniecznością, bo wkrótce cała gospodarka i całe życie społeczne będą oparte o cyfrowość.
 • Pod względem sieci światłowodowych jesteśmy w ogonie Europy, ale sytuację mają zmienić inwestycje w ramach programów unijnych.
 • W ramach trwających konkursów zdecydowana większość terenów, które doczekają się światłowodów, to obszary wiejskie.
 • W sieci inwestują też szkoły i samorządy. Ale dla tych pierwszych problemem jest brak komputerów, a dla drugich - stawki opłat za zajmowanie pasów drogowych.

– Trudno ocenić, jaki jest wpływ budowy światłowodów na wzrost gospodarczy, bo brakuje właściwej metodologii – zauważa Katarzyna Śledziewska, dyrektor zarządzająca DELab UW, ale dodaje też, że konieczność inwestowania w ICT nie podlega wątpliwości: - Rozwój gospodarczy jest uzależniony od tego, jak przedsiębiorstwa będą mogły korzystać z internetu i czy będzie on tani oraz niezawodny - zauważa dyrektor DELab.

Katarzyna Śledziewska, dyrektor zarządzająca DELab UW (fot. PTWP)
Katarzyna Śledziewska, dyrektor zarządzająca DELab UW (fot. PTWP)

Badania niestety pokazują, że Polska nie jest prymusem, jeśli chodzi o inwestycje w technologie cyfrowe. – Jesteśmy pod tym względem na 23. miejscu według danych Eurostatu, przy czym z perspektywy wykorzystywania technologii cyfrowych przez polskie przedsiębiorstwa jesteśmy na ostatnim miejscu w Europie – mówi Śledziewska. – Polskie przedsiębiorstwa w małym stopniu wykorzystują systemy informatyczne, nie korzystają z nowych kanałów komunikacji z klientami, ani nie wykorzystują możliwości sprzedaży przez kanał e-commerce – wymienia.

Ambitne plany rządu

Przedstawiciele strony rządowej zapewniają jednak, że nie będziemy białą plamą na cyfrowej mapie Europy. Dominik Kopera z Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji zapewnia, że wkrótce Polska zamieni się w duży plac budowy sieci światłowodowych, a wszystko dzięki miliardowi euro, który mamy do rozdysponowania w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

– 11 maja zakończyło się składanie wniosków w trzecim konkursie w pierwszej osi – mówi Kopera i dodaje, że tylko dzięki drugiemu konkursowi powinno powstać 60 km sieci światłowodowych. W ramach programu do 2020 r. ma zostać zapewniony powszechny dostęp do internetu 30 Mb/s, jednak docelowo Polacy powinni mieć dostęp do internetu o prędkości 100 Mb/s i to zamierzenie ma zostać osiągnięte już do 2025 r.

Dominik Kopera z Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji (fot. PTWP)
Dominik Kopera z Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji (fot. PTWP)

– Większość sieci, która będzie budowana w drugim konkursie, będzie w miejscowościach poniżej 5 tys. mieszkańców, więc mówimy o sieci na obszarach wiejskich. W drugim i trzecim konkursie wprowadziliśmy też obowiązek podłączenia wszystkich szkół, które nie mają dostępu do 100 Mb/s. Chcemy, żeby wszystkie szkoły w Polsce miały dostęp do szybkich sieci, przede wszystkim światłowodowych – wyjaśnia Kopera.

Zdaniem Agnieszki Gładysz, dyrektor Departamentu Strategii i Analiz Rynku Telekomunikacyjnego w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, jest jeszcze za wcześnie, aby oceniać, czy POPC okaże się wielkim sukcesem, ale niewątpliwie przyniesie korzyści, szczególnie na obszarach wiejskich.

– POPC w dużej mierze został skierowany do obszarów wiejskich i na pewno zmieni obraz przynajmniej tej części Polski, która była określana mianem Polski „B” czy też Polski wykluczonej – zauważa Gładysz i dodaje, że program pozwoli na podłączenie dodatkowych 1,5 mln gospodarstw domowych do bardzo szybkiej sieci szerokopasmowej.

Agnieszka Gładysz, dyrektor Departamentu Strategii i Analiz Rynku Telekomunikacyjnego w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (fot. PTWP)
Agnieszka Gładysz, dyrektor Departamentu Strategii i Analiz Rynku Telekomunikacyjnego w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (fot. PTWP)

Oprócz gospodarstw domowych na podłączenie do sieci czekają również szkoły. Szybki internet dla placówek oświatowych ma zapewnić projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, której operatorem jest NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa Państwowego Instytutu Badawczego).

- NASK jest na etapie rozstrzygania niektórych postępowań przetargowych, które umożliwią wybudowanie 1,5 tys. km łączy. Pierwsze szkoły będą podłączane na przełomie maja i czerwca - zapowiada Wojciech Kamieniecki, dyrektor NASK.

Samorządy nie śpią

- W 2010 r. pochylono się nad problemem infrastruktury telekomunikacyjnej w woj. śląskim i wniosek okazał się całkiem ciekawy - wspomina Artur Ostrowski, zastępca dyrektora Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego. Okazało się, że 1/3 populacji województwa nie ma dostępu do internetu szerokopasmowego, czyli ok. 1 mln osób. - Wydawało się, że Śląsk, jako region uprzemysłowiony, taką infrastrukturę powinien posiadać. Wtedy podjęto decyzję o lokowaniu środków na rozwój tej infrastruktury - mówi Ostrowski. W ten sposób podczas poprzedniej perspektywy finansowej wybudowano 1200 km sieci światłowodowej. Władze regionu dalej inwestują w infrastrukturę, jak również w podnoszenie kompetencji cyfrowych wśród mieszkańców.

Artur Ostrowski, zastępca dyrektora Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego (fot. PTWP)
Artur Ostrowski, zastępca dyrektora Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego (fot. PTWP)

Spore doświadczenia w budowie sieci mają też władze woj. warmińsko-mazurskiego. Maciej Bułkowski, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w tamtejszym urzędzie marszałkowskim wspomina, że m.in. w ramach programu Polska Wschodnia udało się wybudować 2,5 tys. km sieci szkieletowo-dystrybucyjnej. Zwraca jednak uwagę na pewien poważny problem występujący przy budowie tego typu sieci.

Maciej Bułkowski, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Marszałkowskim (fot. PTWP)
Maciej Bułkowski, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Marszałkowskim (fot. PTWP)

– W czasie realizacji inwestycji zauważyliśmy niekorzystne zjawisko, jak podniesienie stawek opłat za zajęcie pasa drogowego. Nasze województwo charakteryzuje się najwyższymi stawkami w kraju. Po wybudowaniu 3,5 tys. km zapłaciliśmy 14 mln zł za umieszczenie urządzeń w pasie drogowym – mówi Bułkowski.

Dodajmy, że o obniżenie stawek za zajmowanie pasa drogowego wnioskowali już w ubiegłym roku marszałkowie podczas Konwentu Marszałków Województw RP.

Nie fanaberie, lecz konieczność

Sebastian Grabowski, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Orange Polska, a także prezes fundacji popularyzującej wzrost kompetencji cyfrowych, wspomina: – Moja fundacja wspólnie z UKE prowadziła w minionym roku bicie rekordu Guinnessa wśród polskich szkół w programie „Code & Share. Programuj z klasą”. Do konkursu zgłosiło się ponad 100 szkół z całej Polski i nie wiem, czy światłowód w nich coś zmieni. Okazało się bowiem, że 98 proc. wszystkich szkół miało problem, żeby mieć w swoim zasobie powyżej 25 komputerów. My tu sobie tworzymy wizje, że ten światłowód 100 Mb/s w szkołach coś zmieni, ale ja nie wiem, czy tak będzie, bo tam nie ma na czym pracować.

Sebastian Grabowski, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Orange Polska. (fot. PTWP)
Sebastian Grabowski, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Orange Polska. (fot. PTWP)

Ale Grabowski przyznaje jednocześnie, że budowa światłowodów jest konieczna. - Trzeba jasno powiedzieć, że nie będzie 5G bez światłowodu. To jest konieczność, a cyfryzacja powinna być pierwszym tematem w Polsce, a nie jednym z pobocznych - mówi Grabowski.

Pogląd ten podziela Jerzy Kalinowski, doradca zarządu w KPMG. - Mówimy o świecie, gdzie bardzo szybki dostęp do internetu jest w gruncie rzeczy odpowiednikiem elektryczności XXI wieku. Tu nie ma co mówić o analizach danych, bo to w tej chwili jest kwestia być albo nie być. Cała gospodarka i całe życie społeczne będą oparte o rzeczy cyfrowe. Jeśli nie będzie infrastruktury, to będziemy wykluczeni - podsumowuje Kalinowski.

Jerzy Kalinowski, doradca zarządu w KPMG (fot. PTWP)
Jerzy Kalinowski, doradca zarządu w KPMG (fot. PTWP)

Artykuł powstał na podstawie panelu "Szerokopasmowy internet w Europie i w Polsce", który odbył się podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

(fot. PTWP)
(fot. PTWP)

KOMENTARZE12

 • wioska 2020-02-27 21:24:56
  Do marcel22: to inea buduje światłowody tylko w centrum wsi ok działają ale reszta wsi tylko ma płacić podatek?
 • marcel22 2020-02-26 13:38:58
  A co powiecie na taką telewizję inea.pl Myślę, że warto na pewno wybrać to co najlepsze, i co będzie też wygodne dla nas, i w najlepszej jakości.
 • wioska 2020-02-01 22:22:09
  światłowody na wsi to fikcja i złodziejstwo robią centrum i mówią że wieś ma internet a każda wieś jest rozbita mieszkańcy oddaleni od drogi zostają z niczym '' banda'''ludzie nie mają internetu na poziomie 5mb/ s łączenie z bankiem to nerwówka o reszcie szkoda gadać!!!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!