Partner portalu

UKE ws. dostępu do regionalnych sieci szerokopasmowych

  • PAP
  • 30 września 2014 - 18:59
Beneficjenci pomocy publicznej są zobowiązani do zapewniania otwartego i przejrzystego dostępu do regionalnych sieci szerokopasmowych (RSS) na rzecz innych operatorów - poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Urząd dodał, że prezes UKE wydał stanowisko ws. obowiązku współkorzystania z regionalnych sieci szerokopasmowych wybudowanych ze środków publicznych.

"Beneficjenci pomocy publicznej są zobowiązani do zapewnienia otwartego, przejrzystego i niedyskryminującego dostępu do RSS na rzecz operatorów sieci dostępowych" - czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśniono, regulacja prezesa UKE w tej sprawie będzie polegała na zatwierdzaniu, monitorowaniu i weryfikowaniu warunków dostępu do RSS oraz rozstrzyganiu sporów pomiędzy operatorami w zakresie dostępu do regionalnych sieci szerokopasmowych.

Czytaj tez:  Rozwój e-administracji, internet szerokopasmowy wśród priorytetów nowego szefa MAC

UKE wskazuje, że takie sieci, finansowane z pieniędzy unijnych, były budowane z myślą o tzw. białych plamach, czyli terenach, gdzie prowadzenie inwestycji telekomunikacyjnych jest nierentowne.

"Dlatego prezes UKE stoi na stanowisku, że stawki hurtowe powinny przede wszystkim zachęcać do budowy sieci ostatniej mili i umożliwiać świadczenie usług w cenach akceptowalnych dla klientów w białych plamach" - podkreślono.

Czytaj tez: Konkurs na projekt rozwoju sieci szerokopasmowych

UKE wyjaśnia, że taki obowiązek wynika również z decyzji KE wydawanych np. w odniesieniu do poszczególnych projektów budowy regionalnych sieci szerokopasmowych.

Urząd poinformował ponadto, że aby ułatwić operatorom infrastruktury przygotowanie własnych ofert, prezes UKE opublikuje ofertę referencyjną. Określać będzie ona zalecane warunki dostępu do RSS. Będzie ona konsultowana w październiku, a ostateczna wersja ma zostać opublikowana pod koniec listopada br.

UKE dodało, że rozpoczęcie zatwierdzania warunków dostępu do RSS jest planowane na początek 2015 roku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!