Partnerzy portalu

UODO organizuje lekcję ochrony danych osobowych dla najmłodszych

  • PAP/rs
  • Opublikowano: 31 maja 2023 - 00:00 | Zaktualizowano: 31 maja 2023 - 06:41
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka Urząd Ochrony Danych Osobowych zaprosił uczniów klas 1-3 szkół podstawowych na e-lekcję pt. "Z Rodusiem chronimy dane osobowe". Lekcja ma na celu m.in. nauczenie dzieci ochrony swoich danych osobowych.

Spotkanie online odbędzie się 1 czerwca 2023 r. w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Podczas lekcji uczniowie dowiedzą się, że za dane osobowe jest uważany także wizerunek, który należy chronić. Poprzez zabawę dzieci nauczą się, jak powinny zachowywać się korzystając z Internetu, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Żeby utrwalić wiedzę, przygotowano dla uczestników ćwiczenia praktyczne.

45-minutowa e-lekcja rozpocznie się w dniu wydarzenia o godz. 10.00. Udział w e-lekcji jest bezpłatny, a spotkanie będzie dostępne dla wszystkich nauczycieli prowadzących klasy od 1 do 3 w szkołach podstawowych oraz uczniów tych klas za pośrednictwem transmisji online.

Tytułowy Roduś to postać, stworzona przez uczniów i nauczycieli siedleckiej szkoły, aby pomóc dzieciom zrozumieć, czym są dane osobowe i jak je chronić. Roduś stał się bohaterem inicjatywy edukacyjnej, którą zrealizowano w ramach programu edukacyjnego "Twoje dane - Twoja sprawa".

Zapowiadane wydarzenie to kolejna inicjatywa organu nadzorczego, której celem jest budowanie wśród dzieci świadomości o ochronie danych osobowych i prywatności.

To przykład praktycznej realizacji postulatu zawartego w motywie 38 preambuły ogólnego rozporządzenia ochrony danych (RODO). Stanowi on, że szczególnej ochrony danych osobowych wymagają dzieci, gdyż mogą one być mniej świadome ryzyka, konsekwencji, zabezpieczeń i praw przysługujących im w związku z przetwarzaniem danych osobowych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!