Partnerzy portalu

Urzędy utrudniają dostęp do informacji

  • AT
  • 16 listopada 2012 - 19:26 | Aktualizacja: 18 listopada 2012 - 18:58
- Część urzędów miast utrudnia dostęp do ważnych informacji - wynika z badań Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Forum Obywatelskiego Rozwoju sprawdziło, jak funkcjonuje prawo dostępu do informacji publicznej w praktyce.

- Po wysłaniu jednolitego wniosku o udostępnienie tych samych informacji do 20 miast w Polsce, tylko osiem z nich udzieliło pełnej odpowiedzi i udostępniło wszystkie informacje w zakresie zgodnym z treścią wniosku. W większości przypadków otrzymaliśmy tylko część informacji. Siedlce jako jedyne z badanych miast odmówiło dostępu do informacji publicznej - informuje FOR.

Pełnej odpowiedzi na wszystkie pytania udzielił Gdańsk, Kalisz, Koszalin, Legnica, Łomża, Łódź, Nowy Sącz, Słupsk. 13 urzędów udostępniło część informacji - Bydgoszcz, Chorzów, Katowice, Kraków, Lublin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin, Włocławek, Wrocław.

Niektóre z miast tłumaczyły się brakiem posiadanych danych albo odsyłały bezpośrednio do samorządowych jednostek organizacyjnych i spółek miejskich (co oznacza konieczność napisania od kilkudziesięciu do kilkuset wniosków).

- Zgodnie z ustawą do udostępnienia informacji publicznej obowiązane są podmioty będące w posiadaniu takich informacji (Art. 4 ust. 3) - wyjaśnia FOR.

Część urzędów uznała natomiast, że informacje o które wnioskował FOR miały charakter informacji przetworzonej i wymagały uzasadnienia szczególnie istotnego interesu publicznego (Art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej).

- Z czterech miast, które zażądały stosownego uzasadnienia, trzy z nich uznały ważny interes publiczny i przekazały pełen zestaw informacji. Jedynie prezydent Siedlec nie uznał ważnego interesu publicznego i odmówił udostępnienia informacji publicznej - podaje FOR.

Nie mogąc zgodzić się z jego uzasadnieniem FOR skierowało 9 października odwołanie od decyzji do SKO.

- Doświadczenia z wysyłki 20 wniosków o udostępnienie informacji publicznej pokazały jak część urzędów miast utrudnia dostęp do ważnych informacji. Ponadto pokazuje to jak w praktyce (nie) funkcjonuje dostęp do tak podstawowych informacji publicznych jakimi są informacje o majątku czy zatrudnieniu w podmiotach i spółkach samorządowych. Tym samym uzyskanie nawet najprostszych danych to nadal tor z przeszkodami stawianymi przez samorządowych urzędników - donosi FOR.
KOMENTARZE2

  • Andrzej Ptasznik 2012-11-20 00:56:04
    U mas ciągle tak samo, ja już czekam ponad 7 miesięcy na odpowiedz na mój wniosek podpisany przez ponad 100 mieszkańców - zgodnie ze stosownym art. z KPA - o TRANSMISJE POSIEDZEŃ RADY MIASTA BŁONIE przez stronę internetową urzędy. Pomimo,że sala rady wyposażona jest w niezbędne atrybuty sprzętowe, d...o dziś nikt nie powiedział mi nawet pocałuj mnie w nos. Latarnik Polski Cyfrowej  rozwiń
  • Ryszard 2012-11-19 12:37:35
    Ha ha i co im kto zrobi ? Urzędnik to król tylko mu korony brak. W Polsce mamy więcej różnego rodzaju urzędników niż pracowników bezpośrednio produkcyjnych a długi na nich rosną.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!