Partnerzy portalu

W trakcie debaty o ACTA wystąpiły problemy

  • PAP
  • 2 marca 2012 - 17:52
Rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz poprosiła kancelarię premiera o przesłanie informacji o sposobie przeprowadzania konsultacji społecznych w sprawie ACTA, uzyskanych od poszczególnych ministrów.
Paweł Grabczak z zespołu społecznego biura RPO poinformował w piątek, że obecnie trwają prace nad przygotowaniem stanowiska RPO "w sprawie konsultacji społecznych związanych ze stanowieniem prawa".

W związku z tym prof. Irena Lipowicz przesłała 29 lutego pismo do szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasza Arabskiego.

Rzecznik zwraca w dokumencie uwagę, że "w trakcie debaty społecznej na temat związania się Polski umową handlową dotyczącą zwalczania obrotu towarami podrobionymi (ACTA) ujawniły się problemy systemowe, które będą w najbliższych miesiącach wymagały refleksji oraz działań ze strony organów władzy publicznej. Jednym z nich jest tryb przeprowadzania konsultacji społecznych w procesie stanowienia prawa, zarówno na etapie prac legislacyjnych prowadzonych w Radzie Ministrów, jak i w parlamencie".

Czytaj też: Kolejne resorty odpowiadają o ACTA 

Lipowicz zauważyła, że aktywizacja obywateli w życiu publicznym jest jednym z procesów koniecznych dla kształtowania się społeczeństwa obywatelskiego, dlatego przygotowuje "zapowiedzianą publicznie analizę tego zagadnienia, jako uzupełnienie stanowiska w sprawie umowy ACTA".

Jak napisała Lipowicz, doszło już w tej sprawie do spotkania między innymi z Obywatelskim Forum Legislacji działającym przy Fundacji im. Stefana Batorego, przeprowadzono także inne konsultacje społeczne.

"Podczas debaty, która miała miejsce w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w dniu 6 lutego 2012 r., ze strony Pana Premiera Donalda Tuska padła deklaracja, że wystąpił on, aby Ministrowie w trybie pilnym podali z praktyki swojego działania przykłady archaicznego sposobu konsultacji społecznych" - napisała prof. Lipowicz. Jej zdaniem zapoznanie się z materiałami zebranymi w wyniku tego procesu "z pewnością pozwoliłoby na rozszerzenie i uzupełnienie stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich oraz wszechstronną analizę różnorodnych postulatów dotyczących partycypacji obywatelskiej w procedurze prawodawczej".

Lipowicz zwróciła się do Arabskiego o przesłanie informacji uzyskanych od poszczególnych ministrów.

21 lutego Lipowicz zaprezentowała swoje stanowisko ws. ACTA. O ocenę sytuacji związanej z ACTA do RPO zwrócił się na początku lutego prezydent Bronisław Komorowski. Rzecznik uznała, że ACTA może mieć niekorzystny wpływ na prawa obywatelskie. "Liczne niejasności, stopień ogólności, nieprecyzyjność regulacji sprawia, że w kilku obszarach konkretnych praw człowieka będzie jednak musiało dojść do zmiany prawa, gdyby układ ACTA miał funkcjonować jako wiążące prawo międzynarodowe na terytorium Polski" - oświadczyła wówczas Lipowicz.

22 kraje unijne, w tym Polska, podpisały ACTA 26 stycznia w Tokio. O wstrzymaniu ratyfikacji ACTA zdecydowały rządy Polski, Czech, Łotwy i Słowenii; nie podpisały jej jeszcze Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja. By umowa weszła w życie w Unii, musi zostać ratyfikowana przez PE oraz wszystkie kraje członkowskie. Dopiero wtedy ostateczną zgodę wydaje Rada UE (wstępną zgodę wydała jesienią ub.r.).

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!