14 podmiotów złożyło oferty w przetargu na zakup urządzeń umożliwiających dostarczenie usług teleinformatycznych do szkół w ramach budowy szkolnych sieci dostępowych Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) - poinformował w czwartek (12.04) wiceminister cyfryzacji Karol Okoński.
Wiceminister przedstawiał informację o pracach nad OSE na posiedzeniu sejmowych komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.
Zgodnie z założeniami rządowego programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), obejmującego wszystkie szkoły w kraju, od września rozpocznie się uruchamianie nieodpłatnego korzystania przez szkoły z dostępu do szybkiego internetu.
OSE jest wirtualną siecią, opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej - wybudowanej komercyjnie i z dofinansowaniem z funduszy publicznych, w szczególności z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Sieć będzie obsługiwana przez Naukową Akademicką Sieć Komputerową - Państwowy Instytut Badawczy (NASK - PIB). NASK będzie odpowiadał za jej utrzymanie i dostarczanie szkołom usług dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s wraz z usługami bezpieczeństwa oraz za dostarczanie szkołom treści edukacyjnych i wsparcie w kształceniu umiejętności cyfrowych. Koszty działania operatora OSE będą pokrywane z budżetu państwa i z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach POPC.
Mówiąc o haromonogramie prac nad OSE, Okoński poinformował, że NASK prowadzi przetarg na zakup urządzeń umożliwiających dostarczenie usług teleinformatycznych do szkół. - Wczoraj (11.04) minął termin składania ofert. Mamy złożone oferty od 14 podmiotów - podał wiceminister cyfryzacji.
Zamówienie przetargowe obejmuje zakup urządzeń umożliwiających dostarczenie usług teleinformatycznych do szkół i świadczenie gwarancji przez pięć lat, dostarczenie licencji na oprogramowanie niezbędne do funkcjonowania urządzeń i odpowiedni instruktaż. Zamawiający podzielił zamówienia na części: urządzenia brzegowe (CPE), przełączniki sieci lokalnej (SW) oraz punkty dostępowe WLAN (AP).
- Po wyborze najkorzystniejszych (ofert) NASK będzie mógł przygotować pierwszy dokładny harmonogram podłączania szkół do OSE - powiedział Okoński.
W kraju działa około 30,5 tys. szkół i placówek oświatowych w 19,5 tys. miejsc. Wiceminister przypomniał, że zgodnie z ramowym planem - wynikającym z ustawy o OSE - w 2018 roku podłączenie powinno uzyskać 1,5 tys. miejsc. W 2019 r. planowane jest podłączenie kolejnych ponad 12 tys. miejsc. Do 2020 r. do OSE mają być podłączone wszystkie szkoły.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!