Partner portalu

Wielkopolskie: Numer 997 przełączony do Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Zakończyło się przełączanie numeru alarmowego 997 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) w Wielkopolsce. Dotychczasowy numer alarmowy policji będzie nadal działał, ale zmieni się miejsce odbioru zgłoszenia.

Proces przełączania numeru 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego trwa w Polsce od kwietnia do grudnia 2018 r. Przejęcie obsługi zgłoszeń przez operatorów CPR spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy z policji będą otrzymywali tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny.

"Numer 997 nadal będzie działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb" - powiedział wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Wojewoda podkreślił, że przełączenie numeru alarmowego do CPR pozwoli zmniejszyć liczbę zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych. "Wpłynie to pozytywnie zarówno na czas, jak i na skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują" - powiedział Hoffmann.

Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne - za pośrednictwem systemu teleinformatycznego - powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia.

"Z punktu widzenia mieszkańca naszego województwa, który będzie chciał zgłosić interwencję, tak naprawdę kluczowo nic się dla niego nie zmieni. Każdy, kto zadzwoni i będzie oczekiwał pomocy ze strony policji, tę pomoc otrzyma. Jesteśmy gotowi odpowiednio reagować na wszystkie sytuacje, które wiążą się z naruszaniem porządku prawnego i bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu" - zapewnił szef wielkopolskiej policji insp. Piotr Mąka.

Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego podało, że średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR mieści się w przedziale od do 13 sekund. Po przełączeniu numeru alarmowego 997 do CPR czas oczekiwania na połączenie będzie podobny.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!