Wniosek o pozwolenie na budowę - przez internet

- Od 1 lipca za pośrednictwem strony e-budownictwo.gunb.gov.pl będzie można złożyć wniosek pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym.
- Cyfryzacja to konkretne korzyści dla obywateli, a naszym priorytetem jest to, aby ułatwiać i usprawniać funkcjonowanie gospodarki, w tym strategicznego sektora budowlanego- podkreślił wicepremier Jarosław Gowin.
- Wiceszefowa MRPiT Anna Kornecka wyjaśniła, że od 1 lipca on-line będzie można w sumie złożyć 23 formularze związane z procesem budowlanym.
Przedstawiciele resortu rozwoju, pracy i technologii oraz Nadzoru Budowlanego poinformowali o kolejnych funkcjonalnościach serwisu e-budownictwo.
Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin poinformował, że od 1 lipca za pośrednictwem strony e-budownictwo.gunb.gov.pl będzie można złożyć wniosek pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym.
"Cyfryzacja w budownictwie jest naszym absolutnym priorytetem" - zaznaczył.
"Cyfryzacja to konkretne korzyści dla obywateli, a naszym priorytetem jest to, aby ułatwiać i usprawniać funkcjonowanie gospodarki, w tym strategicznego sektora budowlanego"- podkreślił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Wiceszefowa MRPiT Anna Kornecka wyjaśniła, że od 1 lipca on-line będzie można w sumie złożyć 23 formularze związane z procesem budowlanym.
"Z jednej strony rezygnujemy z ton akt, ich drukowania, bindowania, z drugiej to ogromne odciążenie w gromadzeniu i przechowywaniu dokumentacji"- tłumaczy wiceminister rozwoju pracy i technologii Anna Kornecka.
Wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę i cyfrowym projektem budowlanym dodane zostają inne formularze, w tym wniosek o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego, zawiadomienie o zakończeniu budowy, wniosek o zmianę pozwolenia na budowę oraz użytkowanie obiektu.
Będzie można online złożyć także wniosek o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, o wydanie pozwolenia na budowę tymczasowego obiektu budowlanego czy też wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego.
"Do 13 e-formularzy w serwisie e-budownictwo dołącza ten najważniejszy - wniosek o pozwolenie na budowę oraz kolejnych 9. To milowy krok do popularyzacji tego narzędzia w branży i w efekcie elektronizacji procedur budowlanych" - wyjaśnia p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.
Europa nie jest już pępkiem świata. Zobacz naszą najnowszą rozmowę z Jerzym Buzkiem
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.